Кралски указ 244/2019 от 5 април, с който се уреждат административните, техническите и икономическите условия за самостоятелно потребление на електроенергия.
I
Закон 24/2013 от 26 декември 2013 г. за електроенергийния сектор, в първоначалната дикция на член 9, определя самопотреблението като потребление на електрическа енергия от производствени съоръжения, свързани в мрежата на потребителя или чрез пряка линия за електрическа енергия, свързана с потребителя, и разграничава няколко начина на самопотребление.
Съгласно горепосочената дикция, на 10 октомври 2015 г. в "Държавен вестник" е публикуван Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, с който се уреждат административните, техническите и икономическите условия на условията за доставка на електроенергия със собствено потребление и производство със собствено потребление. Тази наредба включва, наред с другото, техническите изисквания, на които трябва да отговарят съоръженията, предназначени за самостоятелно потребление на електроенергия, за да се гарантира спазването на критериите за безопасност на съоръженията, както и икономическата рамка за прилагане на тази дейност.
Впоследствие, с Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври 2018 г. относно спешните мерки за енергиен преход и защита на потребителите, беше внесена сериозна промяна в регулирането на самопотреблението в Испания, така че потребителите, производителите и обществото като цяло да могат да се възползват от предимствата, които тази дейност може да донесе, по отношение на по-ниските изисквания към мрежата, по-голямата енергийна независимост и по-ниските емисии на парникови газове.
С цел насърчаване на самостоятелното потребление на енергия от възобновяеми източници с разпределено производство, с този кралски указ-закон се установява, че самостоятелното потребление на енергия от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци ще бъде освободено от всички видове такси и налози.
Включването в правната система на мерките за насърчаване на самоконсумацията, съдържащи се в гореспоменатия кралски указ-закон, е извършено главно чрез реформата на член 9 от Закон 24/2013 от 26 декември, в който са въведени следните изменения:
- Дава се ново определение на понятието "собствено потребление", като се посочва, че под такова се разбира потреблението от един или няколко потребители на електрическа енергия, идваща от производствени мощности, които са в близост до тези на потребление и са свързани с тях.
- Направено е ново определение на видовете самопотребление, като те са сведени само до два: "самопотребление без излишък", при което в нито един момент не може да се изхвърля енергия към мрежата, и "самопотребление с излишък", при което е възможно да се изхвърля енергия към разпределителните и транспортните мрежи.
- Съоръженията за собствено потребление без излишъци, за които свързаният с тях потребител вече има разрешение за достъп и свързване за потребление, се освобождават от необходимостта да получават разрешения за достъп и свързване за съоръжения за производство.
- Регламентът дава възможност за разработване на компенсаторни механизми между дефицита и излишъка на потребителите, които имат собствено потребление с излишък за инсталации с мощност до 100 kW.
- Що се отнася до регистъра, беше решено да има регистър на самопотреблението, но много опростен. Този регистър в цялата държава ще има статистически цели, за да се оцени дали се постига желаното изпълнение, да се анализират въздействията върху системата и да се изчисли ефектът от производството на енергия от възобновяеми източници в интегрираните планове в областта на енергетиката и климата. В този регистър ще се вписва информацията, получена от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля.
Гореспоменатият Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври включва също така отмяната на няколко члена от гореспоменатия Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, тъй като те се считат за пречки пред разширяването на самопотреблението, включително тези, свързани с конфигурациите на измервателните уреди, ограниченията за максималната инсталирана производствена мощност до договорената мощност или тези, свързани със заплащането на такси за самостоятелно консумирана енергия.
Самият кралски указ-закон включва необходимостта от одобряване на наредба, уреждаща различни аспекти, включително опростени измервателни конфигурации, административните и техническите условия за присъединяване към мрежата на производствени съоръжения, свързани със самостоятелно потребление, механизмите за компенсиране на дефицита и излишъка на потребителите, които използват самостоятелно потребление с излишък за съоръжения с мощност до 100 kW, и организацията на административния регистър. С настоящия кралски указ се извършва гореспоменатото регулаторно развитие, за да се изпълнят задълженията, наложени от Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври.
Текстът на кралския указ включва и изменения на кралски укази, които оказват влияние върху самоконсумацията. Втората заключителна разпоредба въвежда изменения в ITC-BT-40 от Електротехническия правилник за ниско напрежение, който урежда изискванията към механизмите за предотвратяване на разливи и различни изисквания за безопасност за генериращи инсталации за ниско напрежение. Първата заключителна разпоредба изменя Кралски указ 1110/2007 от 24 август, с който се одобрява единната регулация на измервателните точки на електроенергийната система, като следва да се отбележи, че тя дава възможност за интегриране на съоръженията, разположени на ниско напрежение на границите от тип 3 и 4, в системи за дистанционно управление и дистанционно измерване. Друг нормативен акт, който е изменен с цел насърчаване на самопотреблението чрез четвъртата заключителна разпоредба, е Кралски указ 1699/2011 от 18 ноември, който урежда присъединяването към мрежата на малки съоръжения за производство на електроенергия, за да се позволи присъединяването към мрежата на еднофазни съоръжения за производство на електроенергия с мощност до 15 kW.
Също така, чрез този кралски указ в испанското законодателство се транспонира част от съдържанието на член 21 от Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. относно насърчаването на използването на енергия от възобновяеми източници.
След влизането в сила на Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври се появи правен вакуум по отношение на предназначението на сумите, събрани за срока на фактуриране на реактивната енергия, като с посочения кралски указ-закон се изменя Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври, с който се определят тарифите за достъп до електропреносните и електроразпределителните мрежи, да се върне първоначалната му формулировка, според която получените за този срок фактури няма да бъдат предмет на процеса на уреждане, а ще останат в ръцете на разпределителните дружества, които ще трябва да разпределят тези суми за извършване на необходимите действия за изпълнение на изискванията за контрол на напрежението, определени в плана за действие.
Тази присъда противоречи на Кралски указ 1048/2013 от 27 декември 2013 г., с който се установява методологията за изчисляване на възнаграждението за дейността по разпределение на електроенергия, според която инвестициите, необходими за упражняването на тази дейност, се заплащат от системата. За тази цел дружествата трябва да представят годишен инвестиционен план в съответствие с член 40 от Закон 24/2013 от 26 декември, като в никакъв случай не се предвижда да се изпълнява конкретен план за действие за контрол на напрежението.
В резултат на гореизложеното е създадена ситуация на объркване и поради това с първата заключителна разпоредба на настоящия регламент се изменя член 9, параграф 3 от Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври, за да се избегне двойното възнаграждение на разпределителните дружества за инвестиции, насочени към изпълнение на изискванията за контрол на напрежението, които се изискват от разпределителните дружества по отношение на преносната мрежа и които понастоящем вече се възнаграждават от системата въз основа на методологията, установена в посочения по-горе Кралски указ 1048/2013 от 27 декември.

II

Насърчаваното с регламента развитие на самопотреблението ще има положително въздействие върху икономиката като цяло, върху електроенергийната система и потребителите.
Що се отнася до общото икономическо въздействие, този начин на производство, свързан с потреблението, ще насърчи икономическата активност и местната заетост поради разпределения си характер. Освен това, самопотреблението, което се предвижда да бъде насърчавано с по-голяма интензивност, е това от възобновяеми източници, така че развитието му ще допринесе за заместване на производството на енергия, която отделя емисии и замърсява околната среда, така че настоящият регламент ще допринесе за изпълнението на целите за навлизане на възобновяемите енергии и намаляване на емисиите на парникови газове.

Що се отнася до ползите за енергийната система, самопотреблението е ефективен инструмент за електрифициране на икономиката, което представлява задължително условие за преминаване към въглеродна икономика по възможно най-ефективен начин, както може да се види в целевия сценарий, предложен в Националния интегриран план за енергетика и климат за периода 2021-2030 г.

От гледна точка на крайните потребители самопотреблението може да се окаже по-изгодна икономическа алтернатива на традиционното изключително снабдяване от мрежата. Освен това регламентът насърчава местното самопотребление и, накратко, по-активната роля на крайните потребители в снабдяването им с енергия, което е изискване на съвременното общество. Що се отнася до въздействието върху електроенергийната система, развитието на самостоятелното потребление на електроенергия ще има различни преки икономически ефекти, чийто нетен баланс е положителен. Що се отнася до приходите и разходите на електроенергийната система, въвеждането на самопотребление предполага по-ниско потребление на електроенергия от преносните и разпределителните мрежи, което може да доведе до леко намаляване на приходите от такси и налози в системата в сравнение със сценарий, при който няма самопотребление. Това намаление на приходите обаче ще бъде компенсирано от увеличението на приходите от електрификацията на икономиката, както е посочено в Интегрирания национален план за енергетиката и климата.

Освен това, от гледна точка на крайния потребител, въвеждането на ново производство на енергия от собствено потребление ще доведе до намаляване на цената на енергията в сравнение със сценарий, при който не се въвежда собствено потребление. Това се дължи на факта, че има увеличение на предлаганата енергия от продадените излишъци и намаление на търсенето, което се осигурява от самата самоконсумирана енергия. Към горепосоченото трябва да се добавят и ползите, произтичащи от по-ниските технически загуби, дължащи се на циркулацията на енергия в преносните и разпределителните мрежи, и по-ниските пределни разходи за нови мрежови инфраструктури.

Във всеки случай, за да може да се следи прилагането на самопотреблението и потенциалните му последици за устойчивостта на електроенергийната система, се дава мандат на Националната комисия по пазарите и конкуренцията да изготвя и представя годишен доклад на Министерството на екологичния преход, което трябва да информира Делегираната комисия по икономическите въпроси на правителството за заключенията от този доклад и за мерките, ако има такива, които планира да приложи в отговор на него.


III


По отношение на спешния характер на процедурата, в четвъртата заключителна разпоредба на Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври относно оправомощаването за разработване на нормативни актове се посочва, че "По-специално, правителството издава, в рамките на максимален срок от три месеца от влизането в сила на този Кралски указ-закон, толкова нормативни разпоредби, колкото може да са необходими за разработването и изпълнението на разпоредбите на член 18", като последният член съдържа съдържанието, свързано със самопотреблението.

Закон 50/1997 от 27 ноември на правителството, в своя член 27 относно спешното разглеждане на регулаторни инициативи в рамките на Общата държавна администрация, постановява, че "Министерският съвет, по предложение на ръководителя на ведомството, на което съответства регулаторната инициатива, може да даде съгласие за спешно разглеждане на процедурата за изготвяне и одобряване на предварителни проекти на закони, законодателни кралски постановления и кралски укази, във всеки един от следните случаи: ...а) Когато е необходимо регламентът да влезе в сила в рамките на срока, необходим за транспониране на директивите на Общността, или в рамките на срока, установен в други закони или разпоредби на правото на Европейския съюз...".

В резултат на горепосоченото, на 7 декември 2018 г. беше одобрено споразумението на Министерския съвет, с което се разрешава спешното обработване на Кралския указ, уреждащ административните и техническите условия за самоконсумация.

Настоящият регламент е изготвен, като са взети предвид принципите, които съставляват добрата уредба, посочени в член 129.1 от Закон 39/2015 от 1 октомври относно общата административна процедура на публичните администрации. По-специално, принципите на необходимост и ефективност са спазени, тъй като се счита, че одобрението на този кралски указ е идеалният инструмент за постигане на преследваните цели и за изпълнение на мандатите, произтичащи от Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври.

В съответствие с член 26.6 от гореспоменатия Закон 50/1997 от 27 ноември настоящият кралски указ е подложен на публично информиране и изслушване чрез публикуването му на интернет портала на Министерството на екологичния преход. Освен това процесът на изслушване беше проведен и чрез консултации с представители на Консултативния съвет по електроенергия към Националната комисия по пазарите и конкуренцията в съответствие с разпоредбите на десетата преходна разпоредба на Закон 3/2013 от 4 юни относно създаването на Националната комисия по пазарите и конкуренцията.

В съответствие с разпоредбите на член 5, параграф 2, буква а) от Закон № 3/2013 от 4 юни, разпоредбите на настоящия кралски указ са информирани от Националната комисия за пазарите и конкуренцията в нейния доклад, озаглавен "Споразумение за издаване на доклад относно предложения кралски указ за регулиране на административните, техническите и икономическите условия за самостоятелно потребление", одобрен от Камарата за регулаторен надзор на заседанието ѝ от 21 февруари 2019 г. (IPN/CNMC/005/19).

По силата на това, по предложение на министъра на екологичния преход, с предварителното одобрение на министъра на териториалната политика и публичните функции, съгласувано с Държавния съвет и след обсъждане от Министерския съвет на заседанието му от 5 април 2019 г.,


предоставям:


ГЛАВА I
Общи разпоредби.
Член 1. Предмет.
Целта на настоящия кралски указ е да установи:

1. Административните, техническите и икономическите условия за начините на самостоятелно потребление на електрическа енергия, определени в член 9 от Закон 24/2013 от 26 декември за електроенергийния сектор.

2. Определянето на понятието "близки съоръжения" за целите на самоконсумацията.

3. Развитие на индивидуалното и колективното самопотребление.

4. Опростеният механизъм за компенсиране на дефицитите на самопотребителите и излишъците на свързаните с тях производствени мощности.

5. Организацията, както и процедурата за регистриране и предаване на данни в административния регистър за самостоятелно потребление на електрическа енергия.

Член 2. Приложно поле.
1. Разпоредбите на настоящия кралски указ се прилагат за съоръженията и субектите, обхванати от някой от начините за самостоятелно потребление на електроенергия, определени в член 9 от Закон 24/2013 от 26 декември, които са свързани към преносната или разпределителната мрежа.

2. изолирани инсталации и групи за производство на електроенергия, използвани изключително в случай на прекъсване на доставките на електроенергия от електрическата мрежа в съответствие с определенията на член 100 от Кралски указ 1955/2000 от 1 декември, който урежда дейностите по пренос, разпределение, търговия, доставка и процедури за издаване на разрешения за инсталации за производство на електроенергия, са освободени от прилагането на настоящия кралски указ.


ГЛАВА II
Класификация и определения
Член 3. Определения.
За целите на регламента относно самопотреблението, съдържащ се в настоящия кралски указ, се прилагат следните определения:

а) Свързан потребител: Потребител в точка на доставка, който има свързани инсталации в близост до вътрешната мрежа или инсталации в близост до нея чрез мрежата.

б) Инсталация за производство: Инсталация, отговаряща за производството на електрическа енергия от първичен енергиен източник.

в) Производствена инсталация: Инсталация за производство на електроенергия, регистрирана в административния регистър на инсталациите за производство на електроенергия на Министерството на екологичния преход, в който се отразяват условията на посочената инсталация, особено съответната ѝ мощност.

Освен това тези производствени мощности, които в съответствие с разпоредбите на член 9.3 от Закон 24/2013 от 26 декември, дори и да не са регистрирани в производствения регистър, също се считат за производствени мощности и отговарят на следните изисквания:

i. Мощността им не надвишава 100 kW.

ii. Те са свързани с модалности на снабдяване със самостоятелно потребление.

iii. Може да вкарва излишната енергия в преносната и разпределителната мрежа.

г) Изолирана инсталация: Инсталация, в която няма физическа възможност за електрическа връзка с преносната или разпределителната мрежа по всяко време, пряко или непряко чрез собствена или чужда инсталация. Инсталациите, които са изключени от мрежата посредством комутационни или еквивалентни устройства, не се считат за изолирани за целите на прилагането на настоящия кралски указ.

д) Инсталация, свързана с мрежата: тази инсталация за производство на електроенергия, която е свързана с мрежата на потребителя, която споделя инфраструктурата за свързване с мрежата с потребителя или която е свързана с нея чрез директна линия и която има или може да има в даден момент електрическа връзка с преносната или разпределителната мрежа. Производствено съоръжение, свързано към мрежата, ще се счита за съоръжение, свързано към мрежата, ако е пряко свързано към преносната или разпределителната мрежа.

Инсталациите, които са изключени от мрежата посредством прекъсвачи или еквивалентни устройства, се считат за свързани към мрежата инсталации за целите на прилагането на настоящия кралски указ.

В случай на инсталации за производство на електроенергия, свързани към вътрешната мрежа на потребител, двете инсталации се считат за свързани към мрежата, когато или приемащата инсталация, или инсталацията за производство на електроенергия е свързана към мрежата.

е) Директна линия: линия, чиято цел е директното свързване на съоръжение за производство на електроенергия с потребител и която отговаря на изискванията, установени в действащите разпоредби.

ж) Производствена инсталация, разположена в близост до инсталациите за потребление и свързана с тях: Производствена или генерираща инсталация, предназначена за генериране на електрическа енергия за снабдяване на един или повече потребители при някоя от формите на самопотребление, при която е изпълнено някое от следните условия:

i. Свързани са с вътрешната мрежа на свързаните потребители или са свързани с тях чрез директни линии.

ii. са свързани към някоя от мрежите за ниско напрежение, изведени от същата трансформаторна подстанция.

iii. Те са свързани, както при производството, така и при потреблението, с ниско напрежение и на разстояние по-малко от 500 метра между тях. За тази цел се взема разстоянието между измервателното оборудване в ортогоналната му проекция върху плана на земята.

iv. Те са разположени, както за производство, така и за потребление, в един и същ кадастрален регистър според първите 14 цифри или, когато е целесъобразно, според разпоредбите на двадесетата допълнителна разпоредба на Кралски указ 413/2014 от 6 юни, който регулира дейността по производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, комбинирано производство и отпадъци.

Близките и свързаните с тях съоръжения, които отговарят на условие i от настоящото определение, ще се наричат близки съоръжения от вътрешната мрежа. Близките и свързаните с тях инсталации, които отговарят на условията ii, iii или iv от настоящото определение, се наричат близки мрежови инсталации.

з) Инсталирана мощност: с изключение на фотоволтаичните инсталации, тя е определена в член 3 и в единадесетата допълнителна разпоредба на Кралски указ 413/2014 от 6 юни.

В случай на фотоволтаични инсталации инсталираната мощност е максималната мощност на инвертора или, когато е подходящо, сумата от максималните мощности на инверторите.

i) Вътрешна мрежа: Електрическа инсталация, образувана от проводници, разпределителни устройства и оборудване, необходими за предоставяне на услуги на приемаща инсталация, която не принадлежи към разпределителната или преносната мрежа.

й) спомагателни производствени услуги: Тези, определени в член 3 от Единния регламент за измервателните точки на електрическата система, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, с който се одобрява Единният регламент за измервателните точки на електрическата система.

Спомагателните производствени услуги се считат за незначителни и следователно не изискват специален договор за доставка за потреблението на спомагателните производствени услуги, когато са изпълнени следните условия:

i. Те са инсталации в близост до вътрешната мрежа.

ii. Това са производствени мощности с технология за възобновяеми източници, предназначени за снабдяване на един или повече потребители по някоя от формите за собствено потребление, като инсталираната им мощност е по-малка от 100 kW.

iii. На годишна база енергията, консумирана от тези спомагателни производствени услуги, е по-малко от 1 % от нетната енергия, произведена от инсталацията.

к) Механизъм против разряд: устройство или набор от устройства, които по всяко време предотвратяват разряда на електрическа енергия в мрежата. Тези устройства трябва да съответстват на приложимите промишлени разпоредби за качество и безопасност, и по-специално, в случай на ниско напрежение, на разпоредбите на ITC-BT-40.

л) Самостоятелно потребление: В съответствие с разпоредбите на член 9, параграф 1 от Закон 24/2013 от 26 декември под самостоятелно потребление се разбира потреблението от един или няколко потребители на електрическа енергия от производствени мощности, които са в близост до тези на потребление и са свързани с тях.

м) Колективно самопотребление: Счита се, че потребителският субект участва в колективно самопотребление, когато принадлежи към група от няколко потребители, които се захранват по договорен начин с електрическа енергия, идваща от производствени инсталации, близки до тези на потребление и свързани с тях.

Колективното самопотребление може да принадлежи към всяка от формите на самопотребление, определени в член 4, когато се извършва между инсталации, намиращи се в близост до вътрешната мрежа.

По същия начин колективното самопотребление може да принадлежи към някоя от формите на самопотребление с излишък, определени в член 4, когато се осъществява между близки инсталации чрез мрежата.

н) Почасовото самопотребление на енергия в случаите на индивидуално самопотребление чрез инсталации, близки до вътрешната мрежа, ще бъде почасовото нетно потребление на електрическа енергия от потребителя от производствени инсталации, близки до потреблението и свързани с него.

Тази енергия съответства на нетната генерирана почасова енергия, освен в случаите, когато нетната генерирана почасова енергия е по-голяма от потребената почасова енергия, която се изчислява като разлика между нетната генерирана почасова енергия и излишната почасова енергия. Във всеки случай тя се счита за нула, когато стойността на посочената разлика е отрицателна.

o) Почасова електроенергия, консумирана от спомагателни производствени услуги: нетен почасов баланс на електроенергията, консумирана от спомагателни производствени услуги.

За изчисляването му се използва оборудването за измерване на нетното производство. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

п) Часова енергия, консумирана от мрежата: При неколективно самопотребление или от близки инсталации чрез мрежата това е нетният часови баланс на електрическата енергия, получена от преносната или разпределителната мрежа, която не идва от близките производствени инсталации, свързани с точката на доставка.

За изчисляването му в случай на единичен потребител с производствено съоръжение, свързано към неговата вътрешна мрежа, се използва съответното измервателно оборудване в граничната точка.

Ако в граничната точка няма измервателно оборудване, тази енергия се изчислява чрез разликата между часовата енергия, консумирана от свързания потребител, и часовата енергия, консумирана от свързания потребител. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

р) Излишък на почасова енергия: при неколективно самопотребление или от близки инсталации чрез мрежата, нетна почасова електрическа енергия, произведена от производствени инсталации в близост до инсталациите за потребление и свързана с тях, която не е самопотребена от свързаните потребители.

За изчисляването му се използва регистърът на изходящата енергия на измервателното оборудване, разположено в съответната гранична точка. Ако в граничната точка няма измервателно оборудване, тази енергия се изчислява чрез разликата между нетната произведена почасова енергия и почасовата енергия, потребена от съответния потребител. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

р) Часова енергия, консумирана от свързания потребител: При неколективно самопотребление или от близки инсталации чрез мрежата, това е общата нетна часова енергия, консумирана от потребителя, свързан с дадена инсталация за производство.

За изчисляването му се използва регистърът на измервателното оборудване на свързания потребител. При липса на такова измервателно оборудване тази стойност се изчислява като сума от часовата енергия, консумирана от потребителя, и часовата енергия, консумирана от мрежата, минус часовата енергия, консумирана от съответните спомагателни производствени услуги. Във всеки случай тя се счита за нула, когато стойността, получена в резултат на това изчисление, е отрицателна.

т) Нетна произведена почасова енергия: При неколективно самопотребление или самопотребление от близки инсталации чрез мрежата това е брутната произведена енергия минус енергията, консумирана от спомагателните производствени услуги за един час.

За да се изчисли, ще се използва измервателното оборудване за нетно производство. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

у) Индивидуално почасово самопотребление на енергия: Нетно почасово самопотребление, извършено от потребител, който извършва колективно самопотребление, или от потребител, свързан с близка инсталация чрез мрежата.

Тази енергия се изчислява, както е посочено в приложение I. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

ф) Индивидуално консумирана почасова енергия: Общата нетна почасова енергия, консумирана от всеки от потребителите, които извършват колективно самопотребление, или от потребителите, свързани с близка инсталация, чрез мрежата. За изчисляването му се използва измервателното оборудване в граничния пункт. Във всеки случай тя ще се счита за нула, когато стойността е отрицателна.

v) Почасово потребена енергия от индивидуализираната мрежа: нетен почасов баланс на електрическата енергия, получена от преносната или разпределителната мрежа на потребител, който не идва от близки производствени инсталации, свързани с точката на доставка, и който участва в инсталация за колективно самопотребление. Това определение ще бъде приложимо за близка инсталация чрез мрежата, дори ако има само един свързан потребител.

Тази енергия се изчислява като разлика между индивидуализираната почасова енергия, консумирана от всеки потребител, и индивидуализираната почасова енергия, консумирана от самия потребител, когато последната е по-голяма от нула. Във всеки случай тя ще се счита за нула, когато стойността е отрицателна.

w) Индивидуализиран излишък на почасова енергия: нетен почасов баланс на излишъка на почасова енергия, съответстващ на потребител, който участва в колективна инсталация за самопотребление, или на потребител, свързан с близка инсталация по мрежата.

Тази енергия се изчислява като разлика между нетната почасова енергия, генерирана индивидуално, и почасовата енергия, консумирана индивидуално от всеки потребител. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

x) Индивидуално произведена нетна почасова енергия: Това е брутната произведена енергия минус енергията, консумирана от спомагателните производствени услуги в рамките на един час, съответстващ на потребител в режим на колективно самопотребление или на потребител, свързан с близка инсталация чрез мрежата.

Тази енергия се изчислява в съответствие с разпоредбите на приложение I. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

у) Излишък на почасова енергия от производството: Това е нетният почасов излишък на енергия, освободен от всяко от производствените съоръжения, участващи в колективно самопотребление или в близката инсталация чрез мрежата.

Тази енергия се изчислява, както е посочено в приложение I. Във всеки случай, когато стойността е отрицателна, тя се счита за нула.

з) Мощност, която се фактурира на потребителя: Това е договорената или, когато е уместно, поисканата от субекта потребител мощност, която ще бъде фактурирана за целите на прилагането на таксите за достъп през даден тарифен период в граничната точка с преносната или разпределителната мрежа в съответствие с разпоредбите на Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври, който определя тарифите за достъп до преносната и разпределителната мрежа за електроенергия.

аа) Електроенергия, която се фактурира за спомагателни производствени услуги: Това е договорената или, ако е приложимо, поисканата от субекта на асоциирания производител електроенергия за неговите спомагателни производствени услуги, която ще бъде фактурирана за целите на прилагането на таксите за достъп през даден тарифен период в граничната точка с преносната или разпределителната мрежа в съответствие с разпоредбите на Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври 2001 г.

бб) Необходима мощност за потребление: това е мощността, необходима на инсталациите за потребление през даден тарифен период. В случай на неколективно собствено потребление от вътрешната мрежа, тя се изчислява като сумата от мощността, която се фактурира на потребителя и която би била фактурирана за целите на прилагането на таксите за достъп през даден тарифен период, ако контролът на мощността се извършва с помощта на измервателното оборудване, разположено в граничната точка, което регистрира часовата мощност, консумирана от мрежата, плюс максималната генерирана мощност през тарифния период. Във всички останали случаи това е мощността, изисквана в съответната гранична точка.

Член 4. Класификация на начините на самоконсумация.
1. Установена е следната класификация на модалностите за самоконсумация:

(а) Модалност на доставките със собствено потребление без излишък. Съответства на условията, определени в член 9, параграф 1, буква а) от Закон 24/2013 от 26 декември. При тези условия трябва да се инсталира механизъм за предотвратяване на излишъка на енергия в преносната или разпределителната мрежа. В този случай ще има един-единствен вид субект от тези, предвидени в член 6 от Закон 24/2013 от 26 декември, който ще бъде потребителският субект.

б) Вид доставка със собствено потребление с излишък. Съответства на условията, определени в член 9, параграф 1, буква б) от Закон 24/2013 от 26 декември. При тези условия производствените съоръжения, разположени в близост до съоръженията за потребление и свързани с тях, могат освен да доставят енергия за собствено потребление, да вкарват излишната енергия в преносната и разпределителната мрежа. В тези случаи ще има два вида субекти от тези, предвидени в член 6 от Закон 24/2013 от 26 декември, които ще бъдат потребителският субект и производителят.

2. Модалността на снабдяването със собствено потребление с излишък се разделя на:

а) Модалност с излишъци при компенсация: Към тази модалност се отнасят случаите на доставка със собствено потребление с излишъци, при които потребителят и производителят доброволно избират да се възползват от механизъм за компенсация на излишъците. Тази опция е възможна само в случаите, в които са изпълнени всички изброени по-долу условия:

i. Основният енергиен източник е от възобновяеми източници.

ii. Общата мощност на свързаните производствени съоръжения не надвишава 100 kW.

iii. Ако е необходимо да се сключи договор за доставка на спомагателни производствени услуги, потребителят е подписал единен договор за доставка за свързаното потребление и за спомагателното производствено потребление с търговско дружество в съответствие с разпоредбите на член 9.2 от настоящия кралски указ.

iv. Потребителят и асоциираният производител са подписали договор за компенсация на излишъка от собствено потребление, както е определено в член 14 от настоящия кралски указ.

v. На производственото съоръжение не е предоставена допълнителна или специфична система за възнаграждение.

б) Модалност с излишъци, които не са обхванати от компенсация: Всички случаи на самопотребление с излишъци, които не отговарят на нито едно от изискванията за принадлежност към модалността с излишъци, обхванати от компенсация, или които доброволно избират да не бъдат обхванати от тази модалност, ще бъдат включени в тази модалност.

3. В допълнение към гореспоменатите видове самопотребление, самопотреблението може да се класифицира като индивидуално или колективно в зависимост от това дали с инсталациите за производство са свързани един или няколко потребители.

В случай на колективно собствено потребление всички участващи потребители, които са свързани с една и съща инсталация за производство на електроенергия, трябва да принадлежат към една и съща форма на собствено потребление и трябва да съобщят индивидуално на разпределителното дружество като лице, отговарящо за отчитането, пряко или чрез маркетинговото дружество, едно и също споразумение, подписано от всички участници, което включва критериите за разпределение, по силата на това, което е включено в приложение I.

4. Точката на доставка или инсталацията на потребителя трябва да отговаря на изискванията, установени в приложимите разпоредби.

5. Страните, обхванати от някой от регламентираните режими за самоконсумация, могат да кандидатстват за друг различен режим, като адаптират своите инсталации и се приспособят към разпоредбите на правните, техническите и икономическите режими, регламентирани в настоящия кралски указ и в останалите регламенти, които могат да бъдат приложими за тях.

Независимо от горното:

i. В случай на колективно собствено потребление тази промяна се извършва едновременно от всички потребители, участващи в него, свързани с една и съща инсталация за производство на електроенергия.

ii. В никакъв случай един потребител не може да бъде свързан едновременно с повече от един от начините за самоконсумация, регламентирани в настоящия член.

iii. В случаите, в които самопотреблението се осъществява чрез близки инсталации и е свързано с мрежата, самопотреблението се отнася към модела на доставка със самопотребление с излишък.

6. За субектите, които участват в някакъв вид колективно самопотребление или са свързани с близка инсталация чрез мрежата, позоваванията в настоящия кралски указ на почасово консумирана енергия от мрежата ще се разбират като позовавания на почасово консумирана енергия от индивидуализираната мрежа, а позоваванията на почасово самопотребление ще се разбират като позовавания на почасово самопотребление на индивидуализирана енергия, препратките към почасовата енергия, консумирана от свързания потребител, се разбират като препратки към индивидуализираната почасова енергия, препратките към произведената нетна почасова енергия се разбират като препратки към индивидуализираната нетна почасова енергия, а препратките към излишната почасова енергия се разбират като препратки към индивидуализираната излишна почасова енергия.


ГЛАВА III
Правен режим на условията за самоконсумация Член 5. Общи изисквания за ползване на форма на самоконсумация.
1. Свързаните съоръжения за производство на електроенергия и пунктовете за доставка трябва да отговарят на техническите, експлоатационните изисквания и изискванията за обмен на информация, съдържащи се в нормативната уредба на електроенергийния сектор и в приложимите национални и европейски промишлени разпоредби, национални и европейски разпоредби за качество и безопасност.

Разпределителното дружество или, когато е уместно, преносното дружество нямат никакви правни задължения по отношение на съоръженията за присъединяване към мрежата, които не са тяхна собственост.

2. При всеки вид самостоятелно потребление, независимо от собствеността на инсталациите за потребление и производство, потребителят и собственикът на инсталацията за производство могат да бъдат различни физически или юридически лица.

3. При модалността на самопотребление без излишък собственикът на точката на доставка ще бъде потребителят, който ще бъде и собственик на инсталациите за производство на електроенергия, свързани към неговата мрежа. В случай на колективно самопотребление без излишък, собствеността върху посоченото съоръжение за производство на електроенергия и върху механизма за борба с излишъците се поделя солидарно от всички потребители, свързани с посоченото съоръжение за производство на електроенергия.

В тези случаи, без да се засягат подписаните между страните споразумения, потребителят или, когато е приложимо, потребителите носят отговорност за неспазването на предписанията, включени в настоящия кралски указ, като поемат последиците, които прекъсването на връзката с гореспоменатия пункт, при прилагане на действащите разпоредби, би могло да доведе за всяка от страните. В случай на собствено потребление без колективен излишък потребителите, свързани с производствената инсталация, носят солидарна отговорност пред електроенергийната система за посочената производствена инсталация.

4. В условията на доставка със собствено потребление с излишъци, когато производствените съоръжения, разположени в близост до и свързани с потреблението, споделят инфраструктури за свързване към преносната или разпределителната мрежа или са свързани към вътрешната мрежа на потребителя, потребителите и производителите носят солидарна отговорност за неспазване на предписанията, включени в настоящия кралски декрет, като поемат последиците от изключването на гореспоменатата точка, Договорът за достъп, който потребителят може да сключи с която и да е от страните в съответствие с действащите разпоредби, включително невъзможността на производителя да продава енергия и да получава възнаграждението, което би му се полагало, или невъзможността на потребителя да купува енергия. Договорът за достъп, който потребителят и, когато е уместно, производителят, пряко или чрез маркетинговото дружество, подписват с дистрибуторското дружество, включва разпоредбите на настоящия раздел.

5. При условията на доставка със собствено потребление с излишъци собствениците на производствени мощности, разположени в близост до обектите за потребление и свързани с тях изключително за потреблението на техните спомагателни производствени услуги, се считат за потребители.

6. Когато поради несъответствие с техническите изисквания има опасни инсталации или когато измервателното оборудване или механизмът за предотвратяване на разливи са били подправени, разпределителното дружество или, когато е необходимо, преносното дружество може да пристъпи към прекъсване на доставките в съответствие с разпоредбите на член 87 от Кралски указ 1955/2000 от 1 декември.

7. Елементите за съхранение могат да бъдат монтирани в инсталациите за собствено потребление, регламентирани в настоящия кралски указ, когато те притежават защитите, установени в приложимите разпоредби за безопасност и промишлено качество.

Елементите за съхранение се инсталират по такъв начин, че да използват общо измервателно оборудване, което регистрира нетното производство, измервателно оборудване в граничната точка или измервателно оборудване на свързания потребител.

Член 6. Качество на услугата.
1. Във връзка с инцидентите, причинени в преносната или разпределителната мрежа от инсталациите, обхванати от някой от начините за самопотребление, определени в настоящия кралски указ, се прилагат разпоредбите на Закон 24/2013 от 26 декември и наредбите за неговото прилагане, и по-специално разпоредбите на Кралски указ 1699/2011 от 18 ноември, който урежда присъединяването към мрежата на малки съоръжения за производство на електроенергия, за съоръженията, включени в приложното му поле, и на Кралски указ 1955/2000 от 1 декември.

2. Разпределителното дружество или, когато е целесъобразно, преносното дружество нямат никакви правни задължения, свързани с качеството на услугата поради инциденти, произтичащи от повреди в инсталациите за свързване, които са общи за производителя и потребителя.

3. Договорът за достъп, който потребителят, пряко или чрез маркетинговото дружество, подписва с разпределителното дружество или, когато е уместно, с преносното дружество, изрично включва разпоредбите на параграф 1.

Член 7. Достъп и свързване към мрежата при условията на самопотребление.
1. По отношение на разрешенията за достъп и свързване, за да бъдат включени в някой от режимите за самостоятелно потребление, включените в тях страни трябва да:

а) По отношение на инсталациите за потребление, както в условията на самопотребление без излишъци, така и в условията на самопотребление с излишъци, потребителите трябва да имат разрешителни за достъп и свързване на техните инсталации за потребление, ако е приложимо.

б) по отношение на съоръженията за производство на електроенергия, в съответствие с разпоредбите на втората допълнителна разпоредба на Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври относно спешните мерки за енергиен преход и защита на потребителите:

i. Производствените мощности на потребителите, обхванати от модела на самостоятелно потребление без излишък, ще бъдат освободени от изискването за получаване на разрешения за достъп и свързване.

ii. При самопотреблението с излишък производствените съоръжения с мощност, равна или по-малка от 15 kW, които са разположени на градска земя, разполагаща със съоръженията и услугите, изисквани от градското законодателство, ще бъдат освободени от получаване на разрешителни за достъп и свързване.

iii. В случай на собствено потребление с излишъци, производителите, за които не се прилагат разпоредбите на раздел ii. по-горе, трябва да имат съответните разрешения за достъп и свързване за всяко производствено съоръжение в близост до и свързано със съоръженията за потребление, на които са собственици.

2. За целите на сключването на договори за доставка на електроенергия се прилагат специфичните разпоредби на електроенергийния сектор в тази област.

Член 8. Договори за достъп при условията на самостоятелно потребление.

1. по принцип, за да се възползва от някоя от формите на самопотребление или в случай че вече се е възползвал от регулирана форма на самопотребление, когато инсталираната мощност на производствената инсталация е променена, всеки от потребителите, които имат договор за достъп за своите инсталации за потребление, трябва да съобщи това обстоятелство на разпределителното дружество или, когато е приложимо, на преносното дружество, пряко или чрез маркетинговото дружество. Разпределителното дружество или, когато е приложимо, транспортното дружество разполагат със срок от десет дни от получаването на това уведомление, за да променят съответния съществуващ договор за достъп в съответствие с приложимите разпоредби, за да отразят този факт и да го изпратят на потребителя. Потребителят разполага със срок от десет дни от получаването, за да уведоми транспортното или дистрибуторското дружество за всяко несъгласие. Ако не го направи, това се счита за мълчаливо приемане на условията, съдържащи се в договора.

Без да се засяга горепосоченото, за потребителите, свързани към ниско напрежение, при които инсталацията за производство на електроенергия е ниско напрежение и инсталираната мощност е по-малка от 100 kW, които извършват собствено потребление, изменението на договора за достъп се извършва от разпределителното дружество въз основа на документацията, изпратена от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля на това дружество в резултат на задълженията, съдържащи се в Електротехническите правила за ниско напрежение. Автономните общности и градовете Сеута и Мелила трябва да изпратят тази информация на дистрибуторските дружества в срок не по-дълъг от десет дни от получаването ѝ. Посоченото изменение на договора се изпраща от разпределителното дружество на търговските дружества и на съответните потребители в срок от пет дни след получаване на документацията, изпратена от автономната област или града. Потребителят разполага със срок от десет дни от получаването, за да уведоми транспортното или дистрибуторското дружество за всяко несъгласие. Ако не го направи, това се счита за мълчаливо приемане на условията, съдържащи се в договора.

2. За да се възползват от някоя от формите за самостоятелно потребление, потребителите, които нямат договор за достъп до своите инсталации за потребление, трябва да подпишат договор за достъп с разпределителното дружество пряко или чрез маркетинговото дружество, отразяващ това обстоятелство.

3. Освен това, в случай на собствено потребление с излишъци, които не подлежат на компенсация и които изискват договор за доставка на спомагателни производствени услуги, собственикът на всяка производствена инсталация, разположена в близост до инсталациите за потребление и свързана с тях, трябва да подпише договор за достъп с разпределителното дружество за своите спомагателни производствени услуги пряко или чрез дружеството доставчик, или да промени съществуващия договор в съответствие с приложимите разпоредби, за да отрази това обстоятелство.

Датата на регистриране или промяна на договора за достъп на потребителя и, когато е приложимо, на допълнителните производствени услуги е една и съща.

4. Независимо от горното, страните могат да сключат единен договор за съвместен достъп до спомагателните производствени услуги и свързаното с тях потребление, ако отговарят на следните изисквания:

(а) Производствените мощности са свързани с вътрешната мрежа на потребителя.

б) Потребителят и собствениците на производствените съоръжения са едно и също физическо или юридическо лице.

5. Срокът на постоянство на избраната форма на самостоятелно потребление е най-малко една година от датата на регистриране или изменение на договора за достъп или договорите, сключени в съответствие с разпоредбите на предходните раздели, като този срок може да бъде автоматично удължен.

Член 9. Договори за доставка на енергия при условията на самостоятелно потребление.
1. Потребителят, който е член на режим на самопотребление, и свързаният с него производител в режим на самопотребление с излишъци за своите спомагателни производствени услуги, могат да придобиват енергията или като преки потребители на производствения пазар, или чрез маркетингово дружество. В последния случай договорът за доставка може да бъде сключен на свободния пазар или по някоя от формите, предвидени в Кралски указ 216/2014 от 28 март, с който се установява методологията за изчисляване на доброволните цени за малките потребители на електроенергия и правната система за тяхното договаряне.

Договорите, които те подписват, когато е приложимо, с търговско дружество, трябва изрично да отразяват вида на самопотреблението, за което са абонирани, и да отговарят на минималните условия, установени в приложимите разпоредби, дори когато в нито един момент не се подава енергия към мрежите.

При никакви обстоятелства референтните снабдителни дружества не могат да отхвърлят измененията на договорите на тези потребители, които имат право на доброволни цени за малки потребители, които извършват самостоятелно потребление и спазват всички изисквания, съдържащи се в приложимите разпоредби.

2. независимо от горното, ако са изпълнени изискванията, посочени в член 8.4, и е подписан единен договор за съвместен достъп до спомагателните производствени услуги и до свързаното с тях потребление, титулярят на този договор може да подпише единен договор за доставка.

3. Когато потребителят се възползва от някоя от формите на самостоятелно потребление, регламентирани в настоящия кралски декрет, разпределителното дружество, към което е свързан потребителят, след като получи съответната документация от всички участващи страни, информира съответния търговец за датата, от която формата на самостоятелно потребление, от която се възползва потребителят, влиза в сила, и, когато е уместно, за условията на споразумението за разпределителните коефициенти и условията на опростения компенсационен механизъм, освен ако това не е било съобщено от самия търговец. За тази цел разпределителното дружество разполага със срок от не повече от 5 работни дни за това съобщение.


ГЛАВА IV
Изисквания за измерване и управление на енергията
Член 10. Измервателно оборудване за инсталациите, включени в различните видове собствено потребление.
1. Страните, участващи в някоя от формите на самостоятелно потребление, трябва да разполагат с измервателно оборудване, необходимо за правилното фактуриране на цените, тарифите, таксите, таксите за достъп и другите разходи и услуги на системата, които са приложими за тях.

Четецът на електромера прилага, когато е приложимо, съответните коефициенти на загуби, установени в правилата.

2. По принцип потребителите, които използват какъвто и да е вид самоконсумация, трябва да разполагат с двупосочно измервателно оборудване в граничната точка или, когато е подходящо, с измервателно оборудване във всяка от граничните точки.

3. Освен това инсталациите за производство на електроенергия трябва да имат измервателно оборудване, което да регистрира нетното производство в някой от следните случаи:

i. Осъществява се колективно самоконсумиране.

ii. Обектът за производство на електроенергия е близък обект, свързан към мрежата.

iii. Технологията на производство не е от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци.

iv. При самостоятелно потребление с излишъци, които не се покриват от компенсация, ако няма единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2.

v. Инсталации за производство на електроенергия с номинална номинална мощност, равна или по-голяма от 12 MVA.

4. Независимо от посоченото в раздели 2 и 3 субектите, които са абонати на режима на индивидуално самопотребление с излишъци, които не подлежат на компенсация, могат да използват следната конфигурация на измервателните уреди, стига тя да гарантира посоченото в раздел 1 и да позволява достъп на лицето, което отговаря за отчитането, до измервателните уреди:

а) Двупосочно измервателно оборудване, което измерва произведената нетна почасова енергия.

б) Измервателно устройство, което регистрира общата енергия, консумирана от съответния потребител.

5. Във всяка от конфигурациите, предвидени в раздели 3 и 4 от настоящия член, в случаите, в които има повече от една инсталация за производство на електроенергия и собствениците им са различни физически или юридически лица, изискването за измервателно оборудване, което отчита нетното производство, се разпростира върху всяка от инсталациите. Горепосоченото задължение не е задължително в случаите, когато има повече от един обект за производство на електроенергия и собственикът на същия е едно и също физическо или юридическо лице.

6. По същия начин, по желание, двупосочното измервателно оборудване, което измерва нетната почасова произведена енергия, може да бъде заменено с оборудване, което измерва брутното производство, и с оборудване, което измерва потреблението на спомагателни услуги.

Член 11 Общи изисквания за измерване за инсталациите, включени в различните режими на самоконсумация.
1. Точките за измерване на инсталациите, включени в условията за самоконсумация, трябва да отговарят на изискванията и условията, установени в Единния правилник за точките за измерване на електрическата система, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, както и на действащите разпоредби относно измерването и промишлената безопасност и качество, като спазват необходимите изисквания, за да позволят и гарантират правилното измерване и фактуриране на циркулиращата енергия.

2. Измервателното оборудване се монтира в съответните вътрешни мрежи, във възможно най-близките точки до граничната точка, които свеждат до минимум загубите на енергия, и има капацитет за измерване с разделителна способност най-малко на час.

Без да се засягат регулаторните разпоредби относно допълнителното измервателно оборудване за целите на възнаграждението или предоставянето на допълнителни услуги, страните, участващи във всяка от формите на самостоятелно потребление, трябва да разполагат с измервателното оборудване, необходимо за правилното отчитане, установено в член 10.

3. Лицата, отговорни за отчитането на всяка гранична точка, са тези, които са определени в Единния регламент за измервателните точки на електроенергийната система, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август.

За потребителите, които са включени в режима на самопотребление без излишъци и в режима на самопотребление с излишъци, включени в компенсацията, лицето, което отговаря за отчитането на всички измервателни уреди, ще бъде дистрибуторът, като лице, което отговаря за отчитането на граничните точки на потребителите.

Във всички случаи лицето, което отговаря за отчитането, е длъжно да отчита съответстващите им измервания на енергията и, когато е необходимо, да контролира излишъците на мощност и реактивна енергия, както и нетните почасови баланси и да ги предоставя на участниците в измерването в съответствие с действащите разпоредби.

Въпреки това, за да изпълнява своите функции, лицето, отговарящо за отчитането, трябва да има достъп до всички данни от измерванията на оборудването, необходими за извършване на нетните почасови баланси.

В случаите, в които в дадена измервателна точка не е налице твърдо измерване, се прилагат разпоредбите на член 31 от Единната наредба за измервателните точки на електрическата система, одобрена с Кралски указ 1110/2007 от 24 август.

Лицето, отговарящо за отчитането, изпраща информацията, разбита в съответствие с определенията, посочени в член 3 от настоящия кралски указ, за правилното фактуриране на търговците на дребно на потребителите, които са се абонирали за всякакъв вид самостоятелно потребление, и съответните енергийни разчети на пазарите. По-специално, той изпраща достатъчно подробна информация, за да може да приложи, когато е целесъобразно, механизма за компенсиране на излишъка, предвиден в член 14.

Член 12. Специфични изисквания за измерване на инсталациите, включени в различните режими на самоконсумация.
1. Измервателното оборудване трябва да има изискванията за точност и комуникация, които им съответстват според договорената мощност на потребителя, номиналната видима мощност на свързаното съоръжение за производство и границите на обменената енергия, в съответствие с член 7 от Единния регламент за измервателните точки, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август.

2. Освен това:

i. В случай на измервателни точки от тип 5 те трябва да бъдат интегрирани в системите за дистанционно управление и дистанционно отчитане на техния четец на електромери.

ii. В случай на измервателни точки от тип 4 измервателното оборудване трябва да отговаря на изискванията, установени в единната наредба за измервателните точки на електроенергийната система, одобрена с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, и на наредбите за развитие на измервателните точки от тип 4 и 5, в зависимост от това коя от тях е по-строга във всеки отделен случай.

iii. В случай на измервателни точки от тип 3, те трябва да разполагат с устройства за дистанционна комуникация с характеристики, подобни на тези, установени за измервателните точки за производство от тип 3.

3. Когато конфигурацията на измерването изисква повече от едно измервателно устройство, задълженията за измерване, сетълмент и фактуриране, установени в Единната наредба за измервателните точки на електроенергийната система, одобрена с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, и други приложими разпоредби, са еднакви за всички измервателни устройства и съответстват на най-взискателния тип от всички тях.


ГЛАВА V
Управление на произведената и потребената електроенергия
Член 13. Икономически режим за излишъците и консумираната енергия.
1. Енергията, придобита от асоциирания потребител, е часовата енергия, консумирана от мрежата, в следните случаи:

i. i. Потребители, които използват модела на самоконсумация без излишъци.

ii. Потребители с режим на собствено потребление с излишъци, които подлежат на компенсация.

iii. Потребители по метода на самопотреблението с излишъци, които не подлежат на компенсация, които имат единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2.

2. Асоциираният потребител, който е член на системата за самопотребление с излишък, който не е в случаите, включени в раздели 1.ii и 1.iii от настоящия член, закупува енергията, съответстваща на потребената почасова енергия от мрежата, която не е предназначена за потребление от спомагателните производствени услуги.

3. Субектът, който се е присъединил към който и да е вид самостоятелно потребление, подлежи на прилагане на таксите за достъп до преносните и разпределителните мрежи и на таксите за електроенергийната система, определени в глава VI от настоящия кралски указ.

4. Производителят, който е член на модула за собствено потребление с излишъци, които не подлежат на компенсация, ще получи съответните икономически съображения за излишъка от почасова енергия, който се излива, в съответствие с действащите разпоредби. В случай на инсталации със специфична система за възнаграждение, които са в режим на самопотребление и имат излишъци, които не подлежат на компенсация, тя се прилага, когато е приложимо, за въпросните излишъци от почасова енергия, които са били разтоварени.

5. Коефициентът на мощност се регулира по принцип в граничната точка, като се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, което регистрира почасовата консумирана от мрежата енергия, и, когато е уместно, измервателното оборудване за нетно производство.

6. Въпреки това, в случай че собственикът на точката на снабдяване, обхваната от модалността на самопотребление, временно няма действащ договор за снабдяване с доставчик на свободния пазар и не е пряк потребител на пазара, тя ще бъде снабдявана от референтния доставчик по тарифата от последна инстанция, която съответства на часовата консумация на енергия от мрежата, в съответствие с разпоредбите на член 15.1.б) от Кралски указ 216/2014 от 28 март. В тези случаи, ако има излишък на почасова енергия от свързаното съоръжение за производство, той се прехвърля към електроенергийната система без каквото и да е икономическо възнаграждение, свързано с това прехвърляне.

7. Ограниченията, посочени в членове 53.5 и 53.6 от Кралски указ 413/2014 от 6 юни, не се прилагат за управлението и продажбата на енергия от производствени мощности, разположени в близост до обектите за потребление и свързани с тях, в случаите на снабдяване със собствено потребление с излишъци, извършвано с технологии за производство на енергия от възобновяеми източници.

Член 14. Опростен компенсационен механизъм.
1. в съответствие с разпоредбите на чл. 9, ал. 5 и чл. 24, ал. 4 от Закон № 24/2013 от 26 декември договорът за компенсиране на излишъка се определя като договор, подписан между производителя и свързания потребител в рамките на модела на самопотребление с излишък, който подлежи на компенсиране, за създаване на опростен механизъм за компенсиране на дефицита на тяхното потребление и общия излишък на свързаните с тях производствени мощности. В съответствие с разпоредбите на член 25.4 от Закон 24/2013 от 26 декември този вид договори ще бъдат изключени от системата за офериране.

Договорът за компенсиране на излишъка на субектите, които осъществяват колективно самопотребление, използва критериите за разпределение, ако е приложимо, които съвпадат с тези, съобщени на разпределителното дружество, в съответствие с разпоредбите на член 4.3.

2. потребителите, които осъществяват колективно самопотребление без излишъци, могат също така доброволно да се възползват от опростен компенсационен механизъм. В този случай не е необходимо да се сключва договор за компенсиране на излишъка, тъй като няма производител, а е достатъчно споразумение между всички потребители, като се използват критериите за разпределение, ако е приложимо, които съвпадат с тези, съобщени на разпределителното дружество, в съответствие с разпоредбите на член 4.3.

3. Опростеният компенсаторен механизъм се състои от икономически баланс на енергията, консумирана през периода на фактуриране, със следните характеристики:

i. В случай че клиентът има договор за доставка със свободен доставчик:

a. Почасовата енергия, консумирана от мрежата, се оценява по договорената между страните почасова цена.

b. Излишъкът от почасова енергия ще се оценява по договорената между страните почасова цена.

ii. В случай че има договор за доставка на доброволна цена за малкия потребител с референтен търговец:

a. Почасовата енергия, консумирана от мрежата, ще се оценява по часовата стойност на доброволната цена за малкия потребител за всеки час, TCUh, определена в член 7 от Кралски указ 216/2014 от 28 март.

b. Излишъкът от почасова енергия се оценява по средната почасова цена Pmh, получена от резултатите от дневния и вътрешнодневния пазар в час h, минус разходите за отклоненията CDSVh, определени съответно в членове 10 и 11 от Кралски указ 216/2014 от 28 март.

В никакъв случай икономическата стойност на излишната почасова енергия не може да надвишава икономическата стойност на почасовата енергия, консумирана от мрежата през периода на фактуриране, който не може да надвишава един месец.

По същия начин, в случай че потребителите и свързаните с тях производители изберат да се възползват от този компенсационен механизъм, производителят не може да участва в друг механизъм за продажба на енергия.

4. Излишната почасова енергия на потребителите, които се възползват от опростения компенсационен механизъм, няма да се счита за енергия, включена в електроенергийната система, и следователно ще бъде освободена от заплащане на таксите за достъп, определени в Кралски указ 1544/2011 от 31 октомври, с който се определят таксите за достъп до преносните и разпределителните мрежи, които трябва да се заплащат от производителите на електроенергия, въпреки че търговецът ще отговаря за балансирането на посочената енергия.

5. За прилагането на опростения механизъм за компенсиране потребителите, обхванати от този механизъм, трябва да изпратят директно на разпределителното дружество или чрез своя търговец един и същ договор за компенсиране на излишъка или споразумение, ако е приложимо, между всички участващи страни, с искане за прилагането му, в съответствие с разпоредбите на раздел 1. В случай на колективно самостоятелно потребление без излишъци, същото споразумение трябва да бъде изпратено между всички засегнати потребители, в съответствие с разпоредбите на раздел 2.

6. В случаите на потребители, които се възползват от опростения компенсационен механизъм и са снабдени от референтен търговец, последният издава фактура в съответствие със следните условия:

i. Тя извършва фактурирането при условията, предвидени в Кралски указ 216/2014 от 28 март.

ii. От сумите, които се фактурират преди данъци, се приспада надвишеният почасов енергиен термин, оценен в съответствие с разпоредбите на раздел 2.ii.b от настоящия член. В съответствие с разпоредбите на посочения раздел сумата, която трябва да се приспадне, е такава, че в никакъв случай икономическата стойност на излишната почасова енергия не може да надвишава икономическата стойност на почасовата енергия, консумирана от мрежата през периода на фактуриране.

iii. За уязвимите потребители, обхванати от социалния бонус, разликата между двете предишни суми се подчинява на разпоредбите на член 6.3 от Кралски указ 897/2017 от 6 октомври, който урежда фигурата на уязвимия потребител, социалния бонус и други мерки за защита на битовите потребители на електроенергия.

iv. След като бъде получена окончателната сума, върху нея се начисляват съответните данъци.

Член 15. Разплащане и фактуриране в условията на самостоятелно потребление.
1. Страните, обхванати от всякакъв вид самостоятелно потребление, които придобиват часовата енергия, консумирана от мрежата, директно на производствения пазар, уреждат своята енергия в съответствие с разпоредбите на правилата за уреждане на производствения пазар.

Страните, които купуват почасово консумираната енергия от мрежата чрез търговско дружество, уреждат своята енергия в съответствие с месечните споразумения между страните въз основа на действителните почасови показания и приложимите им разпоредби, без да се засягат разпоредбите на член 14.

2. Разпределителното дружество е отговорно за фактурирането на таксите за достъп до мрежата и съответстващите им такси за електроенергийната система в съответствие с разпоредбите на член 9, параграф 5 от Закон 24/2013 от 26 декември.

В случай че потребителят е сключил договор за достъп до мрежите чрез търговец, търговецът издава на потребителя фактура за съответната такса за достъп до мрежата и таксите за електроенергийната система, като разпределя тези позиции във фактурата. Маркетинговата компания ще предостави събраните суми на предназначението, предвидено в правилника.

В случай на преки потребители на пазара, тези потребители поемат таксите, които, ако е приложимо, им съответстват в съответствие с приложимите разпоредби.

3. За уреждане на излишъка от почасова енергия, изразходвана от производствените инсталации, които са обхванати от режим на собствено потребление с излишък и които не са обхванати от компенсация, се прилагат общите разпоредби за производствена дейност.


ГЛАВА VI
Прилагане на такси за достъп до преносната и разпределителната мрежа и такси за методите за собствено потребление Член 16. Такси за достъп до преносната и разпределителната мрежа, приложими за производителите на електроенергия. При модалността на самопотребление с излишъци, които не подлежат на компенсация, собствениците на производствените съоръжения заплащат таксите за достъп, определени в Кралски указ 1544/2011 от 31 октомври, за излишната часова енергия, която се изхвърля.

Член 17 Такси за достъп до преносната и разпределителната мрежа, приложими за потреблението при условията на самопотребление.

В съответствие с разпоредбите на член 9.5 от Закон 24/2013 от 26 декември, самостоятелно консумираната енергия от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци ще бъде освободена от всички видове такси.

Условията за сключване на договори за достъп до мрежите и условията за прилагане на таксите за достъп до преносните и разпределителните мрежи са тези, които се прилагат в съответствие с разпоредбите на Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври, който определя тарифите за достъп до мрежите за пренос и разпределение на електроенергия, без да се засягат особеностите, установени в настоящия член.

2. Следните критерии се прилагат за определяне на компонентите на таксите за достъп до преносната и разпределителната мрежа за страните, които използват модела на самопотребление без излишъци, тези, които използват модела на самопотребление с излишъци, които получават компенсация, и тези, които използват модела на самопотребление с излишъци, които не получават компенсация, и които имат единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2:

(а) За определяне на срока за фактуриране на мощността на таксите за достъп до мрежата контролът на мощността се извършва с помощта на измервателното оборудване, разположено в граничната точка.

б) За да се определи срокът за фактуриране на активната енергия, енергията, която се взема предвид, е часовата енергия, консумирана от мрежата.

в) За определянето, ако е приложимо, на срока за фактуриране на реактивната енергия се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, и, ако е приложимо, измервателното оборудване за нетно производство.

3. Следните критерии се прилагат за определяне на компонентите на таксите за достъп до преносната и разпределителната мрежа за страните, обхванати от метода на самопотреблението, с излишъци, които не се покриват от компенсация и които нямат единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2, както и за свързания производител за неговите спомагателни производствени услуги:

(а) За определяне на срока за фактуриране на мощността на таксите за достъп се извършва контрол на мощността, като се отчита следното:

1. когато часовата мощност, консумирана от спомагателните производствени услуги, е по-голяма от нула:

i. Когато часовата мощност, консумирана от спомагателните производствени услуги, е по-голяма от нула: i. За контрол на мощността на свързания потребител:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка.

b. Ако инсталацията има конфигурация за измерване, включена в раздел 10.4, се използва измервателното оборудване на свързания потребител.

ii. Контролът на мощността на потреблението на спомагателните производствени услуги се извършва с помощта на оборудване, което регистрира нетната часова мощност, генерирана за тази цел.

2. когато нетната почасова генерирана мощност е по-голяма от нула, за управление на мощността на свързания потребител:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка.

b. Ако инсталацията има конфигурация за измерване, включена в раздел 10.4, се използва измервателното оборудване на свързания потребител.

б) За да се определи терминът за фактуриране на активната енергия, енергията, която трябва да се вземе предвид, е:

1. когато почасовото потребление на енергия от спомагателните производствени услуги е по-голямо от нула:

i. Фактуриране на активната енергия на свързания потребител:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, тя се изчислява за енергията, съответстваща на часовата енергия, консумирана от мрежата, минус часовата енергия, консумирана от съответните спомагателни производствени услуги.

b. Ако инсталацията има измервателна конфигурация, включена в раздел 10.4, тя се извършва за часовата енергия, консумирана от съответния потребител.

ii. Фактурирането на активната енергия за потреблението на спомагателните производствени услуги се основава на часовата енергия, консумирана от спомагателните производствени услуги, като се използва оборудването, което регистрира нетната часова енергия, генерирана за тази цел.

2. когато нетната почасова генерирана енергия е по-голяма от нула, фактурирането на активната енергия на свързания потребител се извършва чрез:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се фактурира часовата консумация на енергия от мрежата.

b. Ако инсталацията има измервателната конфигурация, включена в раздел 10.4, тя се изчислява като разлика между почасовата енергия, консумирана от свързания потребител, и почасовата енергия, консумирана от самия него, като за тази цел се използва измервателното оборудване на свързания потребител и оборудването, което регистрира нетната почасова генерирана енергия.

в) За определянето, когато е приложимо, на срока на отчитане на реактивната енергия се използва следното:

i. Ще бъде извършено фактуриране на свързания потребител:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, тя се извършва с помощта на измервателното оборудване, разположено в граничния пункт.

b. Ако инсталацията има конфигурация за измерване, включена в раздел 10.4, тя се извършва с помощта на измервателното оборудване на свързания потребител.

ii. Фактурирането на реактивната енергия от потреблението на спомагателните производствени услуги се извършва с помощта на оборудване, което регистрира произведената нетна почасова енергия.

4. За да се определят компонентите на таксите за достъп до преносната и разпределителната мрежа за страната, която е обхваната от колективната схема за собствено потребление, и страната, чиито свързани производствени мощности са близки съоръжения през мрежата, се прилагат разпоредбите на предходните раздели със следните особености:

а) Контролът на мощността на всеки потребител се извършва по отношение на мощността на всеки от потребителите, като за тази цел се използва измервателното оборудване, разположено във всяка гранична точка.

б) За определянето на срока за фактуриране на активната енергия се взема предвид часовата енергия, консумирана от индивидуализираната мрежа.

в) За определянето, когато е приложимо, на срока на фактуриране на реактивната енергия на свързания потребител се използва измервателното оборудване, разположено във всяка гранична точка.

5. В съответствие с разпоредбите на член 9.5 от Закон № 24/2013 от 26 декември, в случай че енергията се пренася през разпределителната мрежа в близки обекти за целите на самостоятелното потребление, допълнително свързаните потребители заплащат сума за използването на посочената мрежа. Тази сума се определя от Националната комисия по пазарите и конкуренцията.

Член 18. Такси на електроенергийната система, приложими към условията за самостоятелно потребление.
1. в съответствие с разпоредбите на член 9, параграф 5 от Закон 24/2013 от 26 декември, енергията за собствено потребление от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци ще бъде освободена от всички видове такси.

Потребителите, които са включени в някоя от формите на самоконсумация, подлежат на таксите за електроенергийната система, които съответстват на точката на доставка и които се определят със заповед на министъра на екологичния преход, след съгласуване с Правителствената комисия по икономически въпроси, в съответствие с разпоредбите на член 16 от Закон 24/2013 от 26 декември, като се вземат предвид особеностите, предвидени в настоящия член.

Посочените такси се считат за приходи на електроенергийната система в съответствие с разпоредбите на член 13 от Закон 24/2013 от 26 декември.

2. За определянето на компонентите на таксите за електроенергийната система на потребителите с режим на самоконсумация без излишък, на потребителите с режим на самоконсумация с излишък под компенсация и на тези с режим на самоконсумация с излишък без компенсация, които имат единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2, се прилагат следните критерии:

А) В случай на технологии за производство на енергия от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

а) Прилагането на фиксираните такси за електроенергия се извършва върху електроенергията, която ще бъде фактурирана на потребителя.

б) Прилагането на променливите такси се основава на почасовото потребление на енергия от мрежата.

Б) В случай на технологии за производство на електроенергия, които не са от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

(а) Прилагането на фиксираните такси за електроенергия се извършва върху необходимата за потреблението електроенергия.

б) Прилагането на променливите такси се основава на потребената енергия на час.

За тези цели се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, и, ако е приложимо, оборудването, което регистрира произведената нетна почасова мощност.

3. За определяне на компонентите на таксите за електроенергийната система на потребителите, които са обхванати от режима на самоконсумация с излишък, който не се покрива от компенсация, и които нямат единен договор за доставка, в съответствие с разпоредбите на член 9.2, се прилагат следните критерии:

1. когато почасовата енергия, консумирана от спомагателните производствени услуги, е по-голяма от нула:

i. По отношение на свързания потребител:

- Прилагането на фиксирани такси за електроенергия за асоциирания потребител се основава на електроенергията, която ще бъде фактурирана на асоциирания потребител.

- Прилагането на променливите такси се основава на часовата мощност, консумирана от мрежата, минус часовата мощност, консумирана от съответните спомагателни производствени услуги.

За тази цел:

a. Ако инсталацията има конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, което отчита почасовата енергия, консумирана от мрежата, и оборудването, което отчита нетната почасова енергия, произведена от мрежата.

b. Ако инсталацията има конфигурацията за измерване, посочена в раздел 10.4, се използва измервателното оборудване на свързания потребител.

ii. По отношение на спомагателните производствени услуги:

- Прилагането на фиксираните такси за електроенергия към спомагателните услуги се извършва за електроенергията, която ще се фактурира към спомагателните производствени услуги.

- Променливите такси ще се прилагат към часовата мощност, консумирана от спомагателните производствени услуги.

За тази цел се използва оборудването, което регистрира произведената нетна почасова мощност.

2. когато нетната почасова генерирана мощност е по-голяма от нула, прилагането на фиксирани такси към свързания потребител се основава на следното:

А) В случай на технологии за производство на енергия от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

i. По отношение на свързания потребител:

- Прилагането на фиксираните такси за електроенергия за асоциирания потребител се извършва върху електроенергията, която ще бъде фактурирана на асоциирания потребител.

- Прилагането на променливите такси ще се извършва на базата на часовата енергия, консумирана от мрежата от съответния потребител.

За тази цел:

a. Ако инсталацията е с конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, което отчита часовата консумация на енергия от мрежата.

b. Ако инсталацията има конфигурацията на измерване, включена в раздел 10.4, се използва измервателното оборудване на свързания потребител и измервателното оборудване, което отчита нетното производство.

ii. По отношение на спомагателните производствени услуги:

- Таксите за фиксирана мощност за спомагателни услуги за производство са равни на нула.

- Променливите такси за спомагателни производствени услуги са равни на нула.

Б) В случай на технологии за производство на електроенергия, които не са от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

i. По отношение на свързания потребител:

- Прилагането на фиксираните такси за електроенергия към асоциирания потребител се извършва на базата на мощността, необходима за потреблението.

- Прилагането на променливите такси се извършва на базата на почасовото потребление на енергия от съответния потребител.

В този смисъл:

a. Ако инсталацията е с конфигурацията, предвидена в членове 10.2 и 10.3, се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка, което отчита почасовата консумирана мощност от мрежата, и измервателното оборудване, което отчита нетното производство.

b. Ако инсталацията има конфигурацията за измерване, посочена в раздел 10.4, се използва измервателното оборудване на свързания потребител.

ii. По отношение на спомагателните производствени услуги:

- Таксите за фиксирана мощност за спомагателни услуги за производство са равни на нула.

- Променливите такси за спомагателни производствени услуги са равни на нула.

4. За да се определят компонентите на таксите за електроенергийната система за страната, която е обхваната от колективното самопотребление, и за страната, чиито свързани производствени съоръжения са близки съоръжения чрез мрежата, се прилагат разпоредбите на предходните раздели със следните особености:

А) В случай на технологии за производство на енергия от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

а) Прилагането на фиксираните такси за електроенергия се извършва върху електроенергията, която ще бъде фактурирана на свързания потребител; за тези цели се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка на всеки свързан потребител.

б) Прилагането на променливите такси ще се извършва на базата на почасовото потребление на енергия от индивидуализираната мрежа.

Б) В случай на технологии за производство на електроенергия, които не са от възобновяеми източници, когенерация или отпадъци:

а) Прилагането на фиксираните такси за електроенергия се извършва върху електроенергията, която се фактурира на всеки потребител, като за тази цел се използва измервателното оборудване, разположено в граничната точка на всеки свързан потребител.

б) Прилагането на променливите такси ще се извършва на базата на индивидуализираната почасова консумация на енергия.


ГЛАВА VII
Регистрация, инспекция и санкции
Член 19. Административен регистър на самостоятелното потребление на електроенергия.

1. Административният регистър на самопотреблението на електрическа енергия, предвиден в член 9.4 от Закон 24/2013 от 26 декември, се урежда по отношение на организацията и функционирането му от разпоредбите на настоящата глава.

Този регистър ще бъде телематичен, декларативен и безплатен, а целта му ще бъде да следи дейността по самостоятелно потребление на електроенергия от икономическа гледна точка и нейното въздействие върху икономическата устойчивост на електроенергийната система, както и въздействието ѝ върху изпълнението на целите за възобновяема енергия и върху функционирането на системата.

2. Главната държавна администрация, чрез Главна дирекция "Енергийна политика и мини" към Министерството на екологичния преход, отговаря за

а) Вписване в посочения регистър на данните, изпратени от автономните области и градовете Сеута и Мелиля, за потребителите, обхванати от някой от регламентираните начини за снабдяване за собствено потребление.

б) обобщаване и анализ на събраната информация и може да поиска от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля, когато е необходимо, да коригират предоставената информация.

3. Регистърът съдържа два раздела:

а) В първия раздел се регистрират потребителите, обхванати от условията за доставка със собствено потребление без излишък.

б) Във втория раздел се регистрират потребителите, които използват методите на снабдяване със собствено потребление с излишъци.

Вторият раздел на свой ред се разделя на три подраздела:

i. Подраздел а: Този подраздел ще включва потребителите, които са обхванати от модалността на самоконсумация с излишък на доставки, която се покрива от компенсация.

ii. Подраздел б1: Този подраздел включва потребителите, които са абонати на режим на доставка на електроенергия за собствени нужди с излишък, който не подлежи на компенсация, и които имат единен договор за доставка в съответствие с член 9.2.

iii. Подраздел б2: Този подраздел включва потребителите в режим на собствено потребление с излишък, който не подлежи на компенсация, които нямат единен договор за доставка в съответствие с разпоредбите на член 9.2.

Структурата на административния регистър е описана подробно в приложение II. В допълнение към структурата, посочена в посочените приложения, регистърът може да включва полета, които позволяват разбивка на ниво автономна област или провинция.

Член 20. Вписване в административния регистър на самостоятелното потребление на електрическа енергия.
1. тези потребители, които осъществяват собствено потребление, свързано с ниско напрежение, при което инсталацията за производство на електроенергия е с ниско напрежение и инсталираната мощност за производство на електроенергия е по-малка от 100 kW, регистрацията в регистъра за собствено потребление ще се извършва служебно от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля в съответните им регистри въз основа на информацията, изпратена им по силата на Електротехническите правила за ниско напрежение.

2. Автономните общности и градовете Сеута и Мелиля трябва да изпратят на Генералната дирекция за енергийна политика и мините информацията, съответстваща на вписването в регистъра на самопотреблението на електрическа енергия, дори ако нямат собствен регистър на самопотреблението.

С цел да се гарантира подходяща обработка и анализ на информацията, получена от регистрациите между административния регистър за собствено потребление на електрическа енергия на Министерството на екологичния преход и съответните регистри на автономните общности, които могат да бъдат създадени, както и да се гарантира бързина и хомогенност при предаването на данни между Генералната държавна администрация и автономните общности и градовете Сеута и Мелиля, в приложение II се определя информацията, която тези автономни общности и градове трябва да изпращат на Генералната дирекция за енергийна политика и мини. Предаването на данните от регистъра между автономните общности и градовете Сеута и Мелиля и Министерството на екологичния преход ще се извършва изключително по телематичен път. Генерална дирекция "Енергийна политика и минно дело" ще разработи компютърни приложения, които, следвайки форматите за данни, установени в приложение II, ще позволят на автономните общности и градовете Сеута и Мелиля да изпращат информация. Независимо от горепосоченото, предоставянето на информацията, съдържаща се в приложение II, от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля може да се извършва по други телематични канали и в други формати.

Генерална дирекция "Енергийна политика и минно дело" може да поиска от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля да актуализират или преразгледат предоставените данни.

3. Генералната дирекция за енергийна политика и минно дело ще предостави електронен достъп до административния регистър на Министерството на екологичния преход за самостоятелно потребление на електрическа енергия на компетентните органи на автономните общности и градовете Сеута и Мелиля за регистрациите, които засягат техния териториален обхват, както и на Националната комисия за пазарите и конкуренцията, системния оператор и разпределителните дружества за инсталациите, свързани към техните мрежи, за да могат те да се запознаят с регистрациите и промените, направени в регистъра.

По същия начин Министерството на екологичния преход ще предостави безплатен публичен достъп на своя уебсайт до обобщените данни от регистъра на самопотреблението.

5. Генералната дирекция за енергийна политика и мините към Министерството на екологичния преход ще включи в административния регистър на съоръженията за производство на електроенергия тези производствени съоръжения, които не надвишават 100 kW, свързани с начини на снабдяване със собствено потребление с излишъци, въз основа на информацията от административния регистър за собствено потребление на електроенергия.

Член 21. Промяна и заличаване на вписвания в административния регистър за самостоятелно потребление на електрическа енергия на Министерството на екологичния преход.
1. ежемесечно автономните общности и градовете Сеута и Мелиля уведомяват Генерална дирекция "Енергийна политика и минно дело" за регистрациите, анулирането и промените, които са настъпили на техните територии, по отношение на лицата, които използват методите за снабдяване със стоки за собствено потребление. Подаването на информация се извършва в съответствие с разпоредбите на член 20.2.

2) Ако автономните общности и градовете Сеута и Мелиля открият нередности или грешки в информацията, събрана в регистъра за собствено потребление на електрическа енергия, след като те бъдат изменени от съответната автономна общност или град, те се съобщават чрез ново уведомление на Генералната дирекция за енергийна политика и мини.

Член 22. Проверка на прилагането на условията за самоконсумация.
1. Главната държавна администрация, при необходимост, в сътрудничество с компетентните органи на автономните общности и градовете Сеута и Мелиля, може да извършва проверки на плановете за прилагане на икономическите условия на доставките при условията на самопотребление, включително, при необходимост, на електрическата енергия, продавана на системата. По същия начин могат да се провеждат програми за мониторинг.

2. Във връзка с евентуални случаи на измама и други необичайни ситуации се прилагат разпоредбите на Закон 24/2013 от 26 декември и наредбите за неговото прилагане.

Член 23. Наказателен режим.
Неспазването на разпоредбите на настоящия кралски указ може да бъде санкционирано в съответствие с разпоредбите на дял X от Закон 24/2013 от 26 декември.

Първа допълнителна разпоредба. Мандат на системния оператор и на Националната комисия за пазарите и конкуренцията.
1. В срок, не по-дълъг от един месец от влизането в сила на настоящия кралски указ, системният оператор изпраща на държавния секретар по енергетиката предложение за изменение на процедурите за експлоатация на електроенергийната система и, ако е необходимо, на техническите инструкции, допълващи Единния регламент за измервателните точки на електроенергийната система, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, чието съдържание трябва да бъде изменено, за да се адаптира към измененията, въведени с настоящия кралски указ.

2. В срок не по-дълъг от три месеца от влизането в сила на настоящия кралски указ Националната комисия по пазарите и конкуренцията ще определи адаптирането на форматите и протоколите за комуникация между дистрибуторските дружества, търговците и автономните общности и градовете Сеута и Мелиля по всички въпроси, свързани с настоящия кралски указ.

3. Дружествата за дистрибуция и търговия ще разполагат със срок от един месец, за да адаптират системите си от одобрението на разпоредбите, произтичащи от предходните два раздела.

4. Ежегодно, преди 1 март, Националната комисия по пазарите и конкуренцията ще изпраща годишен доклад на Министерството на екологичния преход с цел наблюдение и прилагане на разпоредбите на настоящия кралски указ и на одобрените разпоредби за развитие, в които се наблюдава развитието на различните видове самостоятелно потребление, както и наблюдението и контрола на икономическото му въздействие.

На годишна база министърът на екологичния преход докладва на правителствената комисия по икономическите въпроси за заключенията и, когато е уместно, за мерките, които могат да бъдат приети в резултат на анализа на посочения доклад.

5. Ежегодно, преди 1 март, Националната комисия по пазарите и конкуренцията изпраща на държавния секретар по енергетиката доклад, в който се анализира въздействието на премахването на ограниченията за управление и продажба на енергия от производствени мощности, разположени в близост до обектите за потребление и свързани с тях, в случаите на снабдяване на собствено потребление с излишъци, произведени с технологии за производство на енергия от възобновяеми източници, установени в член 13. 7. ако този доклад разкрие наличието на проблеми с конкуренцията на пазара, министърът на екологичния преход, с предварителното одобрение на Правителствената комисия за делегирани икономически въпроси, може да наложи ограничения върху представителството на пазара за управление и продажба на енергия от производствени мощности в близост до обектите за потребление и свързани с тях в случаите на доставка със собствено потребление с излишък.

Втора допълнителна разпоредба. Подаване на информация относно съоръженията за самоконсумация.
1. преди 31 март всяка година операторите на преносната и разпределителната мрежа изпращат на Генералната дирекция за енергийна политика и минно дело, изключително по електронен път, следната обобщена информация относно съоръженията за собствено потребление, свързани към управляваните от тях мрежи:

а) Брой инсталации.

б) Инсталирана мощност.

в) Разтоварване на енергия, ако е приложимо.

Информацията се изпраща и в разбивка по видовете собствено потребление, посочени в член 4, по технология на производство, по диапазон на инсталираната мощност, по провинции и по ниво на напрежение на мрежата, към която е свързана.

2. За целите на дезагрегацията по предходния член се вземат следните диапазони:

(а) Нива на напрежението:

- Ниско напрежение: до 1 kV.

- Средно напрежение: по-високо от 1 kV и по-ниско от 36 kV.

- Високо напрежение: по-високо от 36 kV и по-ниско от 220 kV.

- Много високо напрежение: равно или по-високо от 220 kV.

б) Инсталирани диапазони на мощност:

- По-малко от 20 kW.

- Между 20 kW и 1 MW.

- Повече от 1 MW.

3. Генералната дирекция "Енергийна политика и минно дело" може да одобри с резолюция форматите за подаване на посочената информация, изменението на диапазоните, установени в предходния раздел, както и да установи други параметри за разбивка или да определи други аспекти, необходими за гарантиране на хомогенността на данните.

Първа преходна разпоредба. Адаптиране на субектите, обхванати от модалността на самоконсумацията, съществуваща под защитата на тази, регламентирана в Кралски указ 900/2015 от 9 октомври.
1. потребителите, попадащи в обхвата на модалностите за собствено потребление от тип 1 и тип 2, определени в член 4 от Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, който урежда административните, техническите и икономическите условия на модалностите за доставка на електроенергия със собствено потребление и производство със собствено потребление, ще бъдат класифицирани в съответствие с критериите, установени в настоящия кралски указ:

i. Потребителите, които са били обхванати от модалност тип 1, определена в член 4 от Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, които имат механизъм за борба с излишъците, се класифицират като потребители, обхванати от модалност на доставка със собствено потребление без излишък.

ii. Потребителите, които са били обхванати от режим тип 1, определен в член 4 от Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, които нямат механизъм за предотвратяване на разливи, ще бъдат класифицирани като потребители, обхванати от режим на доставка със собствено потребление, като излишъците не подлежат на компенсация.

iii. Потребителите, които попадат в обхвата на тип 2, както е определено в член 4 от Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, при който има субект потребител и производител и те са едно и също физическо или юридическо лице, ще бъдат класифицирани като потребители, обхванати от типа доставка със собствено потребление с излишък, който не се покрива от компенсация съгласно член 9.2.

iv. Потребителите, които са били обхванати от модалност тип 2, определена в член 4 от Кралски указ 900/2015 от 9 октомври, при която потребителят и производителят не са едно и също физическо или юридическо лице, ще бъдат класифицирани като потребители, обхванати от модалност на доставка със собствено потребление с излишък, който не се покрива от компенсация, която не е обхваната от член 9.2.

2. Субектите, които са осъществявали самостоятелно потребление преди влизането в сила на настоящия кралски указ, могат да използват всеки от новите начини, определени в настоящия кралски указ, при условие че отговарят на всички изисквания, установени в настоящия кралски указ, особено по отношение на механизма за борба с излишъците и конфигурацията на измервателните уреди. За тази цел те променят, ако е необходимо, своите договори за достъп и доставка.

3. В срок от шест месеца след одобрението на настоящия кралски указ потребителите, които са в някоя от горепосочените форми, трябва да уведомят компетентния орган по енергийните въпроси в своята автономна област или град за формата на самостоятелно потребление, към която са се присъединили, и да предоставят необходимата информация за целите на регистрацията в административния регистър на самостоятелното потребление на електрическа енергия. Автономните общности и градовете на Сеута и Мелиля изпращат тази информация в съответствие с разпоредбите на глава VII от настоящия кралски указ.

4. По изключение, през периода от една година от одобрението на настоящия кралски указ, субектите, които са включени в някой от начините за самоконсумация, няма да бъдат обект на ограничението, установено в член 8.5, при първата промяна на начина на самоконсумация, която те извършват от прилагането на разпоредбите на първия раздел от настоящата разпоредба към всеки друг начин на самоконсумация, регламентиран в член 4 от настоящия кралски указ.

Втора преходна разпоредба. Специфични измервателни конфигурации на когенерации.
Тези когенерации, на които съгласно разпоредбите на първата допълнителна разпоредба на Кралски указ 900/2015 от 9 октомври е била предоставена единична измервателна конфигурация, могат да продължат да прилагат същата, при условие че:

- Лицето, отговарящо за отчитането на производството или потреблението, не посочва наличието на проблеми при получаването на измервания, които позволяват правилно фактуриране съгласно приложимите разпоредби.

- Те не извършват промени в производствените инсталации, които включват обновяване на инсталациите или увеличаване на мощността с повече от 10 % от инсталираната мощност към момента на предоставяне на единичната конфигурация.

2. ако лицето, отговарящо за отчитането на потреблението или, когато е уместно, на производството, установи, че не е възможно да се фактурира правилно на потребителя или на производителя таксите за достъп до мрежата и таксите за електроенергийната система, след като засегнатите страни са били уведомени за тази ситуация, посоченото лице, отговарящо за отчитането, информира за това Генералната дирекция за енергийна политика и мини в срок от един месец.

3. Ако възникне някоя от ситуациите, изброени в първия параграф, потребителят и производителят привеждат инсталациите си в съответствие с разпоредбите на настоящия кралски указ в срок от шест месеца. Сроковете се броят от пускането в експлоатация на промяната на производствената инсталация или, когато е уместно, от момента, в който лицето, отговарящо за отчитането, е информирало засегнатите страни за невъзможността да се извърши правилно отчитане.

Трета преходна разпоредба. Прилагане на таксите за достъп до преносната и разпределителната мрежа и на системните такси за електроенергия при условията на самостоятелно потребление.
1. Цените на таксите за достъп до преносната и разпределителната мрежа, приложими за потреблението в условията на собствено потребление, определени в член 17 от настоящия кралски указ, ще бъдат цените на таксите за достъп, определени в постановление TEC/1366/2018 от 20 декември, с което се определят таксите за достъп до електроенергия за 2019 г., или в постановлението, което го заменя.

2. Таксите, определени в член 18 от настоящия кралски указ, не се прилагат, докато не бъдат одобрени таксите, свързани с разходите на системата, в съответствие с разпоредбите на член 16 от Закон 24/2013 от 26 декември и в съответствие с разпоредбите на Кралски указ-закон 1/2019 от 11 януари, на спешни мерки за адаптиране на правомощията на Националната комисия по пазари и конкуренция към изискванията, произтичащи от общностното право във връзка с директиви 2009/72/ЕО и 2009/73/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и природен газ.

Преходна разпоредба четири. Фактуриране на потребители с режим на самостоятелно потребление, които нямат ефективно интегрирани измервателни уреди за дистанционно управление. Доставките на потребители, които са абонати на режим на самоконсумация, чиито гранични точки са класифицирани като тип 4 или 5 и чието измервателно оборудване не е ефективно интегрирано в системата за дистанционно управление на техния електромер, ще се отчитат и фактурират на двумесечна база, като за тях няма да се прилагат профилите, които са в сила за останалите потребители. Почасовите измервания на тези потребители ще се получават чрез отчитане с помощта на преносим терминал за отчитане (TPL).

Преходна разпоредба пет. Елементи за съхранение.

За тези съоръжения за съхранение, за които не са приложими разпоредбите на Допълнителна техническа инструкция ITC-BT-52 за съоръженията със специално предназначение и инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства, одобрена с Кралски указ 1053/2014 от 12 декември, за инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства, нито разпоредбите на Допълнителна техническа инструкция ITC-BT-40 за съоръженията за производство на електроенергия с ниско напрежение от Кралски указ 842/2002, от 2 август, с който се одобряват Електротехническите правила за ниско напрежение, до одобряването на стандарта за промишлена безопасност и качество, който определя техническите условия и защитата на елементите за съхранение, монтирани в инсталациите, обхванати от условията за собствено потребление, които не са обхванати от посочените допълнителни технически инструкции, посочените елементи за съхранение се монтират по такъв начин, че да използват общо измервателно оборудване и защити с инсталацията за производство.

Преходна разпоредба шест. Термин за отчитане на реактивна енергия.
Сумите, които дистрибуторите са събрали за фактуриране на реактивна енергия от влизането в сила на Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври до влизането в сила на настоящия кралски указ, подлежат на процеса на уреждане, установен в Кралски указ 2017/1997 от 26 декември, който организира и регулира процедурата за уреждане на разходите за пренос, разпределение и маркетинг по тарифата на постоянните разходи на системата и разходите за диверсификация и сигурност на доставките.

Седма преходна разпоредба. Адаптиране на измервателни уреди тип 4. Измервателните пунктове от тип 4 трябва да отговарят на всички изисквания, установени в член 9 от Единния регламент за измервателните пунктове, одобрен с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, в срок от 4 години от одобрението на настоящия кралски указ.

Осма преходна разпоредба. Въвеждане на административен регистър на самостоятелното потребление на електрическа енергия.
1. в съответствие с разпоредбите на втората преходна разпоредба на Кралски указ-закон 15/2018 от 5 октомври административният регистър на самостоятелното потребление на електрическа енергия, регламентиран в глава IV, трябва да започне да функционира в срок от 3 месеца от влизането в сила на настоящия кралски указ.

2. Автономните общности и градовете Сеута и Мелиля разполагат с максимален срок от четири месеца, считано от датата на одобряване на настоящия кралски указ, за да предоставят информацията, която в съответствие с разпоредбите на глава IV трябва да бъде включена в административния регистър на Министерството на екологичния преход за самостоятелно потребление на електроенергия.

Девета преходна разпоредба. Специално разположение на измервателното оборудване. По изключение, до одобряването на допълнителните технически инструкции, които съгласно Кралски указ 1110/2007 от 24 август установяват еквивалентни измервателни конфигурации, операторът на измервателните уреди позволява измервателното оборудване да бъде разположено на място, различно от границата, при условие че физическият достъп и измерването са гарантирани за оператора на измервателните уреди, като се прилагат, ако е приложимо, съответните коефициенти на загуби. Покривите или палубите, на които са разположени производствени съоръжения, не се считат за валидни места. Във всички случаи собственикът на инсталацията за собствено потребление трябва да изпрати писмен документ на лицето, отговарящо за отчитането, в който подробно се описва начинът, по който се гарантира достъпът за отчитане, поддръжка и проверка.

Изключителният характер е налице, ако е изпълнено поне едно от следните условия:

а) Местоположението на измервателното оборудване е свързано с инвестиция, по-голяма от 10 % от тази на съоръжението за производство на електроенергия.

б) Мястото, на което се намира граничната точка, се намира на фасада или пространство, което е включено в списъка със специална защита.

Единствена дерогационна разпоредба. Отмяна на разпоредби.
Всички разпоредби от същия или по-нисък ранг, които се противопоставят на разпоредбите на настоящия кралски указ, се отменят, и по-специално:

а) Кралски указ 900/2015 от 9 октомври 2015 г., с който се уреждат административните, техническите и икономическите условия на условията за доставка на електроенергия със собствено потребление и производство със собствено потребление, с изключение на раздели 1-4 и 7 от първата допълнителна разпоредба, както и втората, петата и шестата допълнителна разпоредба и седмата преходна разпоредба.

б) Разпоредбите на раздел 4.3.3 и третия параграф на глава 7 от ITC-BT-40 Кралски указ 842/2002 от 2 август, с който се одобряват електротехническите правила за ниско напрежение.

Първа заключителна разпоредба. Изменение на Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври, с който се определят тарифите за достъп до електропреносните и електроразпределителните мрежи.

Член 9.3 от Кралски указ 1164/2001 от 26 октомври 2001 г., който определя тарифите за достъп до електропреносните и електроразпределителните мрежи, се изменя и придобива следната редакция:

"3. термин за фактуриране на реактивна енергия. -Срокът за фактуриране на реактивната енергия ще се прилага за всички потребители, с изключение на доставките, обхванати от такси 2.0 и 2.1. Потребителите, на които се начисляват сметки за реактивна енергия, трябва да имат трайно монтиран електромер за реактивна енергия.

Този термин ще се прилага за всички тарифни периоди, с изключение на период 3 за тарифи 3.0А и 3.1А и период 6 за тарифи 6, при условие че потреблението на реактивна енергия надхвърля 33% от активното потребление през разглеждания период на фактуриране (cos ѱ < 0,95) и ще засяга само тези превишения. Цената за кВАрх излишък ще бъде определена в евроцентове за кВАрх. За да се определи количеството, трябва да се инсталира измервател на реактивната енергия. Фактурите, получени от разпределителните дружества за този срок, ще бъдат предмет на процеса на уреждане, установен в Кралски указ 2017/1997 от 26 декември. Конкретните условия, установени за прилагането на този термин, както и задълженията във връзка с него, са следните: (а) Задължителна корекция на фактора на мощността: Когато потребител с договорена мощност над 15 KW има потребление на реактивна енергия, надвишаващо 1,5 пъти активната енергия при три или повече измервания, снабдяващото го разпределително дружество може да уведоми компетентния орган на автономната общност, който може да определи срок, в който потребителят да подобри фактора на мощността си, и ако определеният срок не бъде спазен, може да се стигне до разпореждане за спиране на упражняването на правото на достъп до мрежите, докато инсталацията не бъде подобрена в необходимата степен." Втора заключителна разпоредба. Промяна на ITC-BT-40 относно инсталациите за производство на електроенергия с ниско напрежение от Електротехническите правила за ниско напрежение, одобрени с Кралски указ 842/2002 от 2 август, с който се одобряват Електротехническите правила за ниско напрежение. ITC-BT-40 относно инсталациите за производство на електроенергия за ниско напрежение от Електротехническия правилник за ниско напрежение, одобрен с Кралски указ 842/2002 от 2 август, се изменя, както следва: Едно. Раздел 2.в) от ITC-BT-40 се изменя и се формулира, както следва: "в) Взаимосвързани производствени мощности: тези, които обикновено работят паралелно с обществената разпределителна мрежа.

Свързаните инсталации за производство на електроенергия за собствено потребление могат да принадлежат към условията за снабдяване с електроенергия за собствено потребление без излишък или условията за снабдяване с електроенергия за собствено потребление с излишък, определени в член 9 от Закон 24/2013 от 26 декември и в член 4 от Кралски указ 244/2019 от 5 април, който урежда административните, техническите и икономическите условия за собствено потребление на електроенергия." В раздел 4.3 на ITC-BT-40 се добавят два. шест параграфа със следния текст: "Предписанията на ITC-BT-40 са приложими за всички взаимосвързани съоръжения за собствено потребление, независимо от тяхната мощност. Всички съоръжения за производство на електроенергия, свързани към разпределителната мрежа за ниско напрежение, трябва да имат устройства, които ограничават вкарването на постоянен ток и генерирането на пренапрежения, както и да предотвратяват изолирането на разпределителната мрежа, така че свързването на съоръжението за производство на електроенергия да не влияе на нормалната работа на мрежата или на качеството на снабдяването на клиентите, свързани към нея.

Инсталациите за собствено потребление без излишъци, независимо от това дали са свързани към мрежата за ниско напрежение или към мрежата за високо напрежение, с производство и регулиране на ниско напрежение, трябва да разполагат със система, която предотвратява изхвърлянето на енергия в разпределителната мрежа и която отговаря на изискванията и изпитванията на новото приложение I към ITC-BT-40. Раздели 4.3.1, 4.3.4 и нито едно от изискванията, свързани с разпределителното дружество в раздел 9, не се прилагат за инсталации за собствено потребление без излишък.

Независимо от това, тези инсталации трябва да отговарят на разпоредбите на ITC-BT-04 по отношение на документацията и пускането в експлоатация и независимо от начина на захранване и свързване, те трябва да притежават документацията, необходима за оценяване на съответствието съгласно приложение I, раздел I.4 от ITC-BT-40. Тази документация ще бъде доставена от инсталатора заедно със сертификата за инсталация.

Когато свързването към електрическата инсталация на генератор за собствено потребление без излишък не се извършва чрез независима верига и следователно не се изисква промяна на съществуващата вътрешна инсталация, задължението за предоставяне на посочената документация пада върху производителя, вносителя или лицето, отговорно за пускането на пазара на комплекта генератор, които предоставят документацията директно на потребителя.

Във всички производствени обекти, разположени в близост до обекти за потребление, както е определено в Кралски указ 244/2019 от 5 април, който урежда административните, техническите и икономическите условия за самостоятелно потребление на електрическа енергия, връзката се осъществява чрез табло за управление и защита, което включва диференциални защити от тип А, необходими, за да се гарантира, че контактното напрежение не е опасно за хората. Когато тези генераторни инсталации са достъпни за широката общественост или са разположени в жилищни или подобни зони, диференциалната защита на генераторните вериги трябва да е 30 mA. Свързването на производствената инсталация може да се извърши в общата шина на централизацията на електромера, в общата защитна кутия, от която започват консумациите, или чрез независима обща защитна кутия, която е свързана с разпределителната мрежа. В случаите на колективно собствено потребление в сгради с хоризонтален режим на собственост производствената инсталация не може да бъде свързана директно към вътрешната инсталация на нито един от потребителите, свързани с инсталацията за колективно собствено потребление.

Всички генератори за захранване на собствено потребление с излишъци, независимо от тяхната мощност, и генераторите за захранване на собствено потребление без излишъци с инсталирана мощност, по-голяма от 800 VA, които са свързани към вътрешните или приемните инсталации на потребителя, ще се свързват чрез независима и специална верига от табло за управление и защита, включващо диференциална защита тип А, която ще бъде с 30 mA в жилищни инсталации или инсталации, достъпни за широката общественост в жилищни райони, или подобни.

Генераторите, предназначени за монтиране в жилища, които не са свързани към инсталацията чрез специална верига или чрез изолиращ трансформатор, трябва да имат ток на утечка в земята, равен или по-малък от 10 mA".

Трето. Заглавието на четвъртия параграф на раздел 7 се променя, като се формулира по следния начин:

"Минималните защити, които трябва да бъдат осигурени, са следните, независимо от факта, че тези настройки могат да бъдат променени от нормативната уредба на електроенергийния сектор в зависимост от производителя, за когото се отнася:"

Четири. Към ITC-BT-40 се добавя приложение със следния текст:


"ПРИЛОЖЕНИЕ I
Системи за избягване на изтичането на енергия към мрежата
Системите за избягване на изтичането на енергия към мрежата могат да се основават на два различни принципа на работа:

1. Предотвратяване на разпиляване на мрежата чрез изключващ или ограничаващ тока елемент. Опцията за прекъсване позволява използването на системи за производство на енергия без възможност за регулиране на произведената енергия само в случай на инсталации за производство на енергия, различни от фотоволтаичните.

За да се избегне изтичане на енергия в мрежата, те трябва да разполагат със системи за измерване на обменяната с мрежата енергия, разположени преди инсталацията за производство и товарите, които позволяват изключване на производството от мрежата или регулиране на системите за производство.

2. регулиране на обмена на електроенергия, действащ върху системата производство-потребление.

Този тип системи се основават на контролен елемент, който регулира баланса между производството и потреблението, като избягва изхвърлянето на енергия в мрежата. Това може да се осъществи чрез контрол на товара, контрол на производството, съхранение на енергия или други средства.

За целите на определянето на изискванията към системите за избягване на разливи следва да се разглеждат два вида системи за производство:

- Производствени съоръжения, базирани на синхронни генератори, свързани директно към мрежата.

- Вятърни и фотоволтаични инсталации и като цяло всички производствени инсталации, чиято технология не използва синхронен генератор, свързан директно към мрежата.


I.1 Определения:

Точка на свързване към мрежата: точка от обществената разпределителна мрежа, към която е свързана инсталацията.

Точка на свързване между производството и потреблението: точка от вътрешната мрежа на потребителя, в която производството е свързано с товара.


I.2 Изисквания:

Разглеждат се два вида инсталации. Едната, при която се измерва обменът на енергия с мрежата (фигури 1 и 2), и другата, при която се измерва потреблението на всички или на част от товарите (фигури 3 и 4). За всеки от тях са определени максимално допустимите параметри.

I.2.1 Инсталации с измервателно оборудване за обмен на енергия с мрежата:

На фигури 1 и 2 са показани схемите на този тип инсталации в зависимост от това дали са свързани съответно към мрежите за ниско или високо напрежение.

Мощността в точката на свързване към мрежата трябва да се поддържа в равновесие с потребителя, когато има вътрешна консумация, по-висока от стойността на допустимото отклонение на измервателната система, изчислена като сума от класа на точност на оборудването за измерване на мощност и класа на токоизмервателните трансформатори или сонди. Всяка стойност, която не отговаря на предходното изискване, трябва да се коригира за по-малко от 2 секунди чрез ограничаване на производството или изключване. Освен това може да има оборудване или набор от оборудване, което изпълнява функциите за регулиране, въпреки че то не е представено на фигурите. Регулиращият елемент може да бъде независим или интегриран в други устройства на инсталацията, като например в оборудването за измерване на мощност или в генератора.

Фигура 1: Схема с измервателно оборудване за обмен на енергия с мрежата в инсталации, свързани към мрежи с ниско напрежение.

1

Фигура 2: Схема с измервателно оборудване за обмен на енергия с мрежата в инсталации, свързани към мрежи с високо напрежение. Възможни местоположения на точката за измерване на енергията

1

I.2.2 Инсталации с оборудване за измерване на потреблението:

На фигури 3 и 4 са показани схемите на този тип инсталации в зависимост от това дали са свързани съответно към мрежи за ниско или високо напрежение. Измерването на потреблението може да съответства на общото потребление на инсталацията или на част от потреблението. Управляващият елемент може да бъде независим или да бъде включен в други устройства на инсталацията, като например оборудването за измерване на мощност, генератора или товара.

По всяко време измерената в точката на потребление мощност трябва да е по-висока от генерираната. Маржът на разликата между потреблението и производството трябва да превишава стойността на толеранса на измервателната система, изчислена като сума от класовете на точност на оборудването за измерване на мощност и класовете на точност на токоизмервателните трансформатори или сонди, както при натоварване, така и при производство. Всяка стойност, която не отговаря на предходното изискване, трябва да бъде коригирана за по-малко от 2 секунди чрез управление на товарите, производството, съхранение на енергия или по друг начин.

Фигура 3: Схема на измерване на потреблението на енергия в инсталации, свързани към мрежи ниско напрежение.

1

Фигура 4: Схема на измерване на потреблението на енергия в инсталации, свързани към мрежи с високо напрежение

1

I.3 Тестове:

Изпитванията, които трябва да се извършат за оценка на съответствието на системата, която предотвратява изхвърлянето на енергия към мрежата, са следните:

I.3.1 Толерантност при постоянен режим:

Системата за ограничаване на мощността трябва да гарантира, че при постоянен режим производството на енергия отговаря на изискванията на раздел I.2 в зависимост от типа на изпитваната инсталация.

Изпитването се повтаря с различните типове генератори, които ще бъдат оценявани за системата, като е възможно всеки от тях да бъде изпитан поотделно.

За да се провери това условие, тестът се извършва със следната последователност от операции:

1. свържете генератора, който ще се изпитва, към източник на захранване, който захранва генератора и който е в състояние да осигури мощност, равна или по-голяма от мощността на изпитвания генератор.

2. Свържете генератора към електрическата мрежа, която ще се тества.

3. Определете стойността на натоварването в съответствие със стойностите, посочени в таблица 1.

4. Изчакайте поне две секунди, преди да започнете измерването.

5. Измерва се обменяната мощност в точката на изпитване с неопределеност, по-добра или равна на 0,5 %, като измерванията се извършват на всеки 50 ms.

Таблица 1. Определение на товари. Стойности в % спрямо номиналната мощност на генератора, който ще се изпитва.

Режим на свързване

Фаза R

Фаза S

Фаза T

Еднофазно.

90÷100%

10÷20%

0

Трифазен.

90÷100%

90÷100%

90÷100%

10÷20%

10÷20%

10÷20%

0

0

0

90÷100%

60÷70%
60÷70% 60÷70% 60÷70% 60÷70% 30÷40% 60÷70% 60÷70% 0 60÷70% 60÷70%

Изпитването се счита за валидно, ако при двуминутно изпитване стойностите на подаваната мощност, измерени на всеки 50 ms преди точката на свързване между производството и потреблението, във всяка от фазите, отговарят на изискванията, посочени в точки I.2.1 или I.2.2, според случая.

I.3.2 Реакция при изключване на товара:

Системата за ограничаване на мощността трябва да гарантира, че при изключване на товара генераторът ще възстанови мощността си, като достигне отново стабилно състояние за по-малко от 2 секунди.

Тестът трябва да се повтори с различните типове генератори, които ще се оценяват за системата, като е възможно да се тества всеки от тях поотделно.

За да се провери това условие, тестът се извършва със следната последователност от операции:

1. свържете генератора, който ще се изпитва, към източник на захранване, който подава енергия на генератора и който може да подава мощност, равна или по-голяма от мощността на изпитвания генератор.

2. Свържете генератора към електрическата мрежа, която ще се тества.

3. Извършете изключването на товара, предложено в таблица 2.

4. Измерва се обменяната с мрежата мощност с точност най-малко 0,5 %, като се извършват измервания на всеки 50 ms в период от 2 минути, включително най-малко една минута преди и след изключването на товара.

Таблица 2. Определение за изключване на товара. Стойности в % от номиналната мощност на генератора, който ще се изпитва.

Тест

Първоначално натоварване

Окончателно натоварване

1

90÷100%

60÷70% 2 90÷100% 30÷40% 3 90÷100% 0% 4 60÷70% 30÷40% 5 60÷70% 0% 6 30÷40% 0%

Повторете всеки от тестовете три пъти.

Изпитването се счита за валидно, ако за всяка от стъпките на натоварване генераторът коригира произведената мощност, достигайки стабилно състояние, така че мощността, подавана нагоре по веригата от точката на свързване между производството и потреблението, да отговаря на изискванията, посочени в точки I.2.1 или I.2.2, според случая. Това условие се проверява за стойностите на мощността, обменяна с мрежата, измерени на всеки 50 ms през двете минути на изпитването.

I.3.3 Реакция на пренапреженията на генерираната енергия:

Системата за ограничаване на мощността трябва да гарантира, че при увеличаване на мощността на първичния енергиен източник, например увеличаване на облъчването на фотоволтаична инсталация, което води до ситуация, в която наличната енергия е повече от потреблението, генераторът възстановява мощността си, достигайки отново стабилно състояние за по-малко от 2 секунди.

Изпитването трябва да се повтори с различните типове генератори, които трябва да бъдат одобрени за системата, като всеки от тях може да бъде изпитан поотделно.

За да се провери това условие, тестът се извършва със следната последователност от операции:

1. свързване на изпитвания генератор към източник на захранване, който захранва генератора и който може да осигури между 40 % и 50 % от мощността на изпитвания генератор.

2. Свържете генератора към електрическата мрежа, която ще се тества.

3. Свържете товар, който консумира между 60 % и 70 % от мощността на генератора, който ще се изпитва.

4. Увеличете с помощта на стъпка мощността, налична в източника на енергия, над 90 % от номиналната мощност на генератора, който трябва да бъде изпитан.

5. Измерва се обменената с мрежата мощност с точност най-малко 0,5 %, като се извършват измервания на всеки 50 ms във времеви интервал от 2 минути, включващ най-малко една минута преди и след увеличаването на мощността на генератора.

Повторете всеки тест три пъти.

Изпитването се счита за валидно, ако за всяка от стъпките генераторът коригира произведената мощност, достигайки до постоянния режим, така че енергията, инжектирана нагоре по веригата от точката на свързване между производството и потреблението, да отговаря на изискванията, посочени в точки I.2.1 или I.2.2, в зависимост от случая. Това условие се проверява за стойностите на мощността, обменяна с мрежата, измерени на всеки 50 ms през двете минути на изпитването.

I.3.4 Работа в случай на загуба на комуникации:

Генераторът трябва да спре да генерира в случай на загуба на комуникация между различните елементи на системата за по-малко от 2 секунди. В случай че елементът за управление е интегриран в едно от необходимите устройства (оборудване за измерване на мощност или генератор), няма да е необходимо да се проверява комуникацията между елементите, интегрирани в същото устройство.

За да се провери това условие, тестът се извършва със следната последователност от операции:

1. свържете генератора, който ще се изпитва, към източник на захранване, който захранва генератора и който може да подава мощност, равна или по-голяма от мощността на изпитвания генератор.

2. Свържете генератора към вътрешната електрическа мрежа, която ще се тества.

3. Създайте товар от 60 % и 70 % от номиналната мощност на генератора.

4. Прекъснете комуникацията между елемента за управление и оборудването за измерване на мощност.

5. Измерва времето, изминало между прекъсването на комуникацията и изключването на генератора или пълното ограничаване на мощността на генератора (0 %).

6. Измервайте мощността, генерирана от генератора, с точност най-малко 0,5 %, като правите измервания на всеки 50 ms.

Изпитването се повтаря 3 пъти.

Изпитването се счита за валидно, ако генераторът изключва или намалява до нула генерираната мощност за по-малко от 2 секунди.

Повторете теста, като прекъснете връзката между контролния елемент и генератора.

I.3.5 Определяне на максималния брой генератори:

В случай че системата за намаляване на мощността може да се използва с повече от един генератор, следните изпитвания се повтарят с два паралелно работещи генератора, всеки от които осигурява между 40 % и 60 % от общата мощност на товарите, така че да покриват 100 % от потреблението.

1. Толерантност при постоянен режим.

2. реакция при изключване на товара.

В този случай се измерва времето за реакция на системата и се сравнява с времето, получено при единичен генератор. Получената разлика във времето ще позволи да се определи максималният брой генератори, които могат да бъдат свързани в инсталацията, в съответствие със следното:

1

Да бъдеш:

N: Максимален брой генератори, които е възможно да бъдат включени в системата.

t1: Време за реакция само с един генератор. Ще бъде взето максималното получено време за реакция.

tr: Разлика между максималното време за реакция с един и два генератора.

Фигура 5: Пример за времето за реакция на системата при изключване на товар от 100 % до 33 % с един или два генератора (синьо - енергия, консумирана от товара, червено - енергия, произведена в инсталация с един генератор, зелено - енергия, произведена в инсталации с два генератора).

1

I.4 Оценка на съответствието:

Оценката на съответствието с изискванията на настоящото приложение на системите за предотвратяване на изхвърлянето на енергия към мрежата, независимо дали са вградени в генератора или са външни, се извършва посредством следната документация:

1. Основна схема на системата, включително начина на свързване на генератора, защитите, които трябва да съществуват или да бъдат поставени в инсталацията, и приложимите предпазни мерки по отношение на мощността на товарите и видовете приемници, които могат да бъдат свързани във веригите, захранвани едновременно от мрежата и генератора, в зависимост от свързването им към инсталацията за собствено потребление.

2. Оборудване за измерване на мощност и клас на измервателните трансформатори за измерване на мощност.

3. Контролен елемент. В случай че е включен в някое от устройствата на системата, например в измервателното оборудване или в генератора, той трябва да бъде отразен.

4. Вид на комуникациите, използвани между различните елементи.

5. Тип генератори, за които системата е валидна.

6. Мощност на тествания тип генератор и подобни генератори/измервателно оборудване.

7. Алгоритъм за управление.

8. Електрически характеристики на генератора.

9. Максимален брой генератори, които да бъдат свързани.

10. Протокол от изпитванията, посочени в раздел I.3, извършени от изпитвателна лаборатория, акредитирана съгласно UNE-EN ISO/IEC 17025".

Трета заключителна разпоредба. Изменение на единната наредба за измервателните точки на електрическата система, одобрена с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, с който се одобрява единната наредба за измервателните точки на електрическата система.
Единната наредба за измервателните точки на електроенергийната система, одобрена с Кралски указ 1110/2007 от 24 август, се изменя, както следва:

Едно. Раздел 12 от член 3 се изменя, като се формулира, както следва:

"12. Ръководител на отчитането: органът, който отговаря за отчитането (дистанционно, локално или визуално), за предоставянето на информацията на системния оператор и на останалите участници в измерването, както и за други свързани функции за измервателните точки с обхват и условия, определени за всеки отделен случай в настоящите правила и разпоредбите, които ги развиват.

Те отговарят за отчитането на всички видове измервателни точки:

1.º Гранични точки на клиента:

а) Разпределителното дружество отговаря за отчитането на данните, необходими за фактуриране на таксите за достъп и на енергията, която трябва да се плати на пазара.

б) Когато клиентът купува електроенергия чрез доставчик, разпределителното дружество предоставя на доставчика и на системния оператор по начин, който предстои да бъде определен, данните, необходими за уреждане на електроенергията на пазара.

Гранични точки за поколение тип 3, 4 и 5:

Разпределителното дружество е отговорно за отчитането на производствените инсталации, които поради стойността на номиналната си мощност трябва да бъдат класифицирани като цяло като тип 3, 4 или 5, съгласно класификацията, установена в член 6.

3. Други гранични пунктове:

За останалите гранични пунктове операторът на системата отговаря за тяхното отчитане.

Второ. раздел 4 от член 7 се изменя, както следва:

"(4) Измервателните точки от тип 4 са:

(а) Точки, разположени на границите на клиенти, чиято договорена мощност за всеки период е равна или по-малка от 50 kW и по-голяма от 15 kW.

б) Точки, разположени на границите на съоръжения за производство на електроенергия, чиято номинална видима мощност е равна или по-малка от 50 kVA и по-голяма от 15 kVA".

Трето. Член 9, параграф 3 се изменя, като се формулира, както следва:

"3. комуникационни устройства за дистанционно отчитане трябва да са налични за всички измервателни устройства от тип 1 и 2, както и за измервателните устройства от тип 3 и 4, които не съответстват на границите на клиента. Дистанционното отчитане не е задължително за измервателните точки от тип 3 и 4 на границите на клиента. Точките за измерване от тип 4 и тип 3, които не разполагат с комуникации за дистанционно отчитане, трябва да бъдат подготвени за свързване на предавателни, модемни и линейни устройства, които позволяват дистанционното им отчитане. За измервателните точки от тип 5 се прилагат разпоредбите на раздел 7 от настоящия член.

Четири. Член 9.7 се изменя, както следва:

"7. Записващите устройства обикновено се монтират на измервателните точки от тип 1, 2, 3 и 4 и могат да бъдат интегрирани в комбиниран измервателен уред или да представляват устройство, независимо от измервателните уреди. Всяко записващо устройство може да съхранява информация от едно или повече измервателни устройства при условията, определени в допълнителните технически инструкции.

Записващото устройство на измервателната точка от тип 1, 2 и 3 трябва да има възможност да параметризира периоди на интегриране до 5 минути, както и да записва и съхранява параметрите, необходими за изчисляване на тарифите за достъп или доставка (стойности на активната и реактивната енергия и мощност), с периодичността и агрегирането, изисквани от съответните тарифни разпоредби. Когато това не налага по-кратък период на интегриране, регистърът на активната енергия ще бъде почасов.

Оборудването на измервателната точка от тип 4 трябва да има шест регистъра за активна енергия, шест регистъра за реактивна енергия и още шест регистъра за мощност. Също така оборудването трябва да има възможност за програмиране на необходимите параметри за фактуриране на интегрални тарифи и тарифи за достъп. Независимо от горепосоченото, оборудването трябва да има възможност за параметризиране на периоди на интегриране до един час, както и за записване и съхраняване на почасови криви на активната и реактивната енергия за период от минимум три месеца.

Основното оборудване от тип 5 трябва да позволява почасово разграничаване на измерванията, с възможност за управление на най-малко шест програмируеми периода. За всеки период се записват и съхраняват активната и реактивната енергия (в посоките и квадрантите, в които е възможна циркулация на енергията), максималната почасова мощност на тримесечие и датата и часът на максимума. Независимо от горното, оборудването трябва да има възможност да параметризира периоди на интегриране до един час, както и да записва и съхранява почасовите криви на активната и реактивната енергия за период от минимум 3 месеца".

Пет. Променя се член 9.9 от Единния регламент за измервателните пунктове, който се формулира, както следва:

"9. Оборудването, разположено на ниско напрежение на границите от тип 3 и 4, може да бъде интегрирано в системите за дистанционно управление и дистанционно измерване, предвидени в предходната точка, при условие че това оборудване отговаря, в допълнение към спецификациите на системата за дистанционно управление и дистанционно измерване, на всички изисквания, установени в настоящия правилник и в стандартите за развитие на измервателните точки от тип 3, 4 и 5, в зависимост от това кои от тях са по-строги във всеки отделен случай; с изключение на комуникационните протоколи, които могат да бъдат специфични в съответствие с разпоредбите на член 20, раздел 3 от настоящия правилник."

Четвърта заключителна разпоредба. Изменение на Кралски указ 1699/2011 от 18 ноември, който урежда присъединяването към мрежата на малки съоръжения за производство на електроенергия.
Член 12.2 от Кралски указ 1699/2011 от 18 ноември, който урежда присъединяването към мрежата на малки съоръжения за производство на електроенергия, се изменя и придобива следната редакция:

Едно. Член 12.2 се изменя, както следва:

"2. ако номиналната мощност на съоръжението за производство на електроенергия, което ще бъде присъединено към разпределителната мрежа, е по-голяма от 15 kW, присъединяването на съоръжението към мрежата трябва да бъде трифазно с дисбаланс между фазите, по-малък от 5 kW.

По подобен начин в случаите на собствено потребление, когато близките и свързаните с тях инсталации за производство на електроенергия са през вътрешната мрежа, ако потреблението е трифазно, връзката на инсталацията за производство на електроенергия също трябва да бъде трифазна.

Второ. Член 13.1 се изменя и се формулира, както следва:

"1. свързването се осъществява в точката от мрежата на собственика, която е най-близо до произхода на неговата инсталация и която позволява изолиране на инсталацията за производство на електроенергия от електроенергийната система, когато това е необходимо.

Свързването на производството, което е свързано с ниско напрежение, трябва да отговаря на схемите и начините на свързване, разрешени в Кралски указ 842/2002 от 2 август, с който се одобряват Електротехническите правила за ниско напрежение, в зависимост от вида на инсталацията и нейната мощност. Производството на електроенергия, което е свързано с високо напрежение, трябва да отговаря на схемите за свързване и начините на свързване от Кралски указ 337/2014 от 9 май, с който се одобрява Регламентът за инсталациите с високо напрежение."

Пета заключителна разпоредба. Регулаторно развитие.
1. министърът на екологичния преход е упълномощен, след предварително съгласие на Правителствената комисия за делегиране на икономическите въпроси, да издава толкова разпоредби, колкото са необходими за развитието на настоящия кралски указ, както и да променя с министерска заповед приложенията към него.

2. По-специално, със заповед на министъра на екологичния преход, след съгласуване с Комисията на правителствения делегат по икономическите въпроси, приложение I се изменя, за да се разработят механизмите и изискванията, необходими, за да се позволи прилагането на динамични коефициенти на разпределение за колективно самопотребление или самопотребление, свързано с инсталация, чрез мрежата.

Шеста заключителна разпоредба. Компетентно заглавие. Настоящият кралски указ се издава под закрилата на разпоредбите на член 149.1.13 и член 25 от Конституцията на Испания, които предоставят на държавата изключителната компетентност да определя основите и координацията на общото планиране на икономическата дейност и съответно основите на минния и енергийния режим.

Седма заключителна разпоредба. Влизане в сила.
Настоящият кралски указ влиза в сила в деня след публикуването му в Държавен вестник.

Дадено в Мадрид, на 5 април 2019 г.

FELIPE R.

Министърът на екологичния преход,

TERESA RIBERA RODRÍGUEZ

ПРИЛОЖЕНИЕ I
Изчисляване на енергиите и мощностите за целите на фактурирането и разплащането за колективно собствено потребление или собствено потребление, свързано с дадена инсталация чрез мрежата. Енергиите и мощностите за целите на фактурирането и разплащането, определени в член 3 от настоящия кралски указ, се изчисляват в съответствие със следните разпоредби:

1. Нетната почасова енергия, генерирана индивидуално за тези субекти i, които извършват колективно самопотребление или потребление, свързано с близка инсталация, чрез мрежата, ENGh,i, ще бъде:

ENGh,i = βi - ENGh.

Къде:

ENGh: Общата почасова нетна енергия, произведена от генератора или генераторите.

βi: Това е коефициентът на разпределение на произведената енергия между потребителите, които участват в колективното самопотребление. За всеки потребител i, участващ в колективното самопотребление, този коефициент приема стойността, която е посочена в споразумението, подписано от всички потребители, участващи в колективното самопотребление, и съобщено на разпределителното дружество, отговарящо за отчитането на потреблението. Стойността на тези коефициенти може да бъде определена в зависимост от енергията, която ще се фактурира от всеки от участващите асоциирани потребители, от икономическия принос на всеки от потребителите за инсталацията за производство на електроенергия или по друг критерий, при условие че има споразумение, подписано от всички участници, и при условие че сумата на тези коефициенти βi на всички потребители, участващи в колективното самопотребление, е единица. Във всеки случай стойността на тези коефициенти трябва да е постоянна. Коефициентът ще има стойност 1 в случаите, когато има само един потребител, свързан с близка инсталация чрез мрежата.

Разпределителното предприятие в качеството си на отчетник на електромера прилага коефициентите на разпределение βi, съдържащи се в подписаното споразумение, за което е уведомено. Във всеки случай тези коефициенти трябва да имат фиксирани стойности за всички часове на даден период на фактуриране. При липса на уведомяване на лицето, което отговаря за отчитането на потреблението, за споразумението за коефициента на разпределение, тези коефициенти се изчисляват съгласно следната формулировка:

1

Къде:

Pci: Максимална мощност, договорена за съответния потребител i.

∑Pcj: Сумата на максималната мощност, договорена от всички потребители, които участват в колективното самопотребление.

2. Индивидуализираната почасова енергия, потребена от субектите, които извършват колективно самопотребление, или от потребителите, свързани с близка инсталация, чрез мрежата, Eauth,i, на всеки един от потребителите i, се изчислява, както следва:

(а) Ако индивидуализираната почасова енергия, консумирана от потребителя, е по-голяма по абсолютна стойност от индивидуализираната нетна почасова енергия, произведена от потребителя, индивидуализираното почасово собствено потребление ще бъде стойността на индивидуализираната нетна почасова енергия, произведена от потребителя:

Eauth,i = ENGh,i

б) Ако тя е по-ниска, индивидуализираното почасово самопотребление, Eauth,i, ще бъде стойността на индивидуализираната почасова енергия, консумирана от всеки потребител.

3. Когато е приложимо, за съоръженията за собствено потребление с излишъци, в които има няколко производствени съоръжения с едно нетно измервателно оборудване за производство, разпределението на излишната почасова енергия от производството, разтоварена между всяко от производствените съоръжения k, които участват в посоченото колективно собствено потребление, или близките съоръжения чрез мрежата, е следното:

Vh,k = αk * (ENGh,k - ∑iEauth,i).

Къде:

Vh,k: е часовото нетно изхвърляне на съоръжение k.

ENGh,k: Почасовата нетна енергия, произведена от инсталация k.

αk: е коефициентът на разпределение на нетната почасова енергия, произведена от инсталация k, който ще се използва при липса на определяне на коефициенти на разпределение чрез споразумение, подписано от всички субекти, участващи в колективното собствено потребление, и съобщено на дистрибутора като лице, отговарящо за отчитането на производството, при условие че сумата от тези коефициенти на всички потребители, участващи в колективното собствено потребление, е единица.

Тези коефициенти се изчисляват съгласно следната формулировка:

1

Къде:

PIk: инсталираната мощност на инсталация k.

∑jPIj: сума от инсталираната мощност на инсталациите за производство.

4. Във всеки случай сборът от излишната почасова енергия и самоконсумираната почасова енергия на всички свързани потребители трябва да е равен на общата нетна почасова енергия, произведена от генератора(ите).

ПРИЛОЖЕНИЕ II
Структура на административния регистър на самопотреблението на електроенергия и на данните, които трябва да се предоставят от автономните общности и градовете Сеута и Мелиля Структурата на административния регистър и на досието за обмен на информация е следната:

Първи раздел

Данни за собственика на точката на доставка

Собственик на точката на доставка.

Данъчен идентификационен номер на притежателя на точката за доставка.

Адрес на собственика (регистриран адрес).

Община/пощенски код на собственика.

Провинция на собственика.

Държава.

телефонен номер за връзка с притежателя.

Електронен адрес за връзка на притежателя.

Данни за точката на доставка

CUPS на доставките.

Договорена мощност.

Напрежение на точката на свързване.

Адрес.

Община/Пощенски код.

Провинция.

Кадастрална референция на парцела/постройката.

Разпределително дружество или, ако е приложимо, транспортно дружество, към което е свързано.

Данни за производствената инсталация

Технология на генератора в съответствие с член 2 от РД 413/2014 от 6 юни и, ако е приложимо, използваното гориво.

Инсталирана мощност на генериращото оборудване (KW).

Данни за съоръжението за съхранение (само ако има такива).

Инсталирана изходна мощност (kW).

Максимална съхранена енергия (kWh)

Данни за представителя, който подава съобщението (само ако съобщението е подадено от представител)

Представително дружество (ако има такова)

Номер по ДДС на представляващото дружество.

Представителен потребител на дружеството или оператора.

Номер на ДДС на представителния потребител.

Адрес (включително пощенски код).

Телефонен номер.

Адрес на електронна поща.

Електрически сертификат на инсталацията за самоконсумация

Идентификационен/регистрационен номер на автономната област.

Вид самостоятелно потребление
Раздел

Подраздел

Индивидуално/колективно

Втори раздел

Данни за собственика на точката на доставка

Собственик на точката на доставка.

NIF на титуляря на точката на доставка.

Адрес на собственика (регистриран адрес).

Община/пощенски код на собственика.

Провинция на собственика.

Държава.

телефонен номер за връзка с притежателя.

Електронен адрес за връзка на притежателя.

Данни за точката на доставка

CUPS на доставките.

Договорена мощност.

Напрежение на точката на свързване.

Адрес.

Община/Пощенски код.

Провинция.

Кадастрална референция на парцела/постройката.

Разпределително дружество или, ако е приложимо, транспортно дружество, към което е свързано.

Данни за производствената инсталация

Собственик на съоръжението за производство на електроенергия.

NIF на собственика на съоръжението за производство на електроенергия.

Адрес на собственика (регистриран адрес).

Община/пощенски код на собственика.

Провинция на лицензополучателя.

Държава.

Телефон за връзка със собственика.

Електронен адрес за връзка.

Подробности за съоръжението за производство

Технология на генератора в съответствие с член 2 от РД 413/2014 от 6 юни и, ако е приложимо, използваното гориво.

Инсталирана мощност на генериращото оборудване (KW).

Регистрационен номер в административния регистър на обектите за производство на електроенергия към Министерството на екологичния преход. (ако е приложимо)

Код на CIL (ако е приложимо).

Данни за обекта за съхранение (само ако има такива).

Инсталирана изходна мощност (kW).

Максимална съхраняема енергия (kWh).

Данни за представителя, който подава заявлението (само ако заявлението се подава от представител)

Представителна фирма (ако има такава).

Номер по ДДС на представляващото дружество.

Представителен потребител на дружеството или оператора.

Номер на ДДС на представителния потребител.

Адрес (включително пощенски код).

Телефонен номер.

Адрес на електронна поща.

Електрически сертификат на инсталацията за самостоятелно потребление

Идентификационен номер/регистрационен номер на CC.AA.

Вид самостоятелно потребление

Раздел

Подраздел (a/b1/b2 съгласно член 19)

Индивидуално/колективно